Tekrarlayan öne omuz çıkıklarında modifiye bristow ameliyatı sonuçlarımız
- Tez No: 422620
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜCAHİT GÖRGEÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Sağlık Bakanlığı Haseki Eğitim Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği'nde Şubat 2000 - Kasım 2005 tarihlerinde rekürren omuz çıkığı nedeniyle 32 hastanın 22'sine modifiye Bristow Tekniği uygulanmış olup, bu çalışmaya son kontrolleri yapılan 19 hastayı değerlendirmeyi amaçladık. Hastaların 17'si erkek, 2'si kadın idi. operasyon esnasındaki ortalama yaş 24.52 (17-46), ortalama takip süresi 34 ay (24-75 ay). En az üç defa çıkık oluşan semptomatik ve klinik şikayeti olan hastalar opere edildi. çıkık sayısı ortalama 9.94 (4-20). hastaların ortalam dış rotasyon kaybı 25, iç rotasyon kaybı 8.68, abduksiyon kaybı 22 derece olarak saptandı. Rowe skorlama sistemi kullanılarak stabilite, hareket açıklığı, fonksiyon kapasitesini değerlendirdik. Vakalarımızın 16 (%84.2) çok iyi ve iyi, 2'si(%10.52) orta, 1(%5.26) kötü olarak değerlendirildi. Her tedavi protokolünde olduğu gibi patolojinin oluşmasındaki sebepler ve cerrahın uyguladığı travma sebebiyle bir takım komplikasyonlar kaçınılmazdır. bu komplikasyonların tedavi sonrasında hastanın günlük yaşam aktivitesini engellemeyecek düzeyde olması amaçlanmalıdır. Sonuç; tekrarlayan omuz çıkıklarında bir çok cerrahi teknik olmakla birlikte cerrahın tecrübe ve deneyimi, uyguladığı tekniğin kurallarına uyması, iyi bir rehabilitasyonla başarılı sonuç elde edilebilir.
Özet (Çeviri)
The Ministry of Health Haseki Training and Research Hospital for Orthopedics and Traumatology Clinic in February 2000 - November 2005 because of shoulder dislocation recurrent in modified to 22 of the 32 patients were performed by Bristow technique , the aim of this study made final checks of the 19 patients evaluated. And 17 patients were male, 2 were female. The mean age at operation 24.52 years (17-46) and the mean follow-up period was 34 months (24-75 months). At least three times with symptomatic and clinical complaint of the patients were operated dislocation. The average number of dislocation 9.94 (4-20). Average loss of external rotation of 25, loss of internal rotation of 8.68, loss of abduction was found to be 22 degrees. Using the Rowe scoring system, stability, range of motion, we evaluated the function capacity. 16 of our cases (84.2%) very well and good, 2 (10.52%), and 1 (5.26%) were assessed as bad. Each treatment causes a number of complications due to trauma in the formation of the pathology as well as the protocol and surgeon inevitably follow. After treatment of these complications to interfere with the patient's daily activities should be aimed not at the level. Result; Although the surgeon's experience and knowledge of many surgical techniques in recurrent shoulder dislocation, to comply with the technical rules that apply, successful results can