Düşük tanen içerikli bakla (Vicia faba L.)populasyonlarının Antalya koşullarında verim ve tarımsal özellikler için seçilmesi
Selection for faba bean (Vicia faba L.)populations containing low tannin for yield and agronomical characteristics in Antalya conditions
  1. Tez No: 572213
  2. Yazar: İREM EYİBİLİR MIDIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÇANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışma 2015- 2016 yetiştirme sezonunda Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Araştırma ve Uygulama arazisinde gerçekleştirilmiş olup, araştırmada toplam 28 bakla genotipi kullanılmıştır. Bunlardan 27 adeti ICARDA orijinli, düşük tanen içeriğine sahip bakla (Vicia faba L.) genotipi ve 1 yerel kontrol (Sakız) bakla genotipidir. Deneme 2 tekerrür olacak biçimde planlanmış, 50 cm sıra arası mesafe, 20 cm sıra üzeri mesafede el ile 19.11.2015 tarihinde ekim yapılmıştır. Çalışmada, %50 çiçeklenme gün sayısı, ilk çiçeklenme gün sayısı, bitki boyu, ana dal sayısı, ilk bakla yüksekliği, bitkide ana dal sayısı, bitkideki bakla sayısı, bakla uzunluğu, bakla genişliği, baklada tane sayısı, biyolojik verim, tane verimi, 100 tane ağırlığı ve hasat indeksi özellikleri incelenmiştir. Genotiplerin ilk çiçeklenme gün sayıları, çiçeklenme gün sayıları 81 ile 98gün arasında değişiklik göstermiş olup, %50 çiçeklenme gün sayıları 87 gün ile 102 gün arasında gerçekleşmiştir. Bitki boyu en kısa olan 57 cm, en uzun genotipe sahip çeşit 84 cm olmuştur. İlk bakla yüksekliği bazı genotiplerde 15 cm olurken bazı genotiplerde de 25 cm olarak ölçülmüştür. Genotiplerde en uzun bitki boyu Sakız yerel çeşidine aittir. Baklada tane sayısı ortalamaları 2 ile 4 adet bulunmuştur. En düşük biyolojik verim 615 g/parsel olup en düşük tane verimi 115 g/parsel elde edilirken; en yüksek tane verimine Sakız yerel çeşidi (580 g) sahip olmuştur. Genotiplerde 100 tane ağırlığı ortalamaları 63 g (FLIP 12-074FB) ile 129 g (SAKIZ) arasında tartılmıştır. Bakla genotiplerinde hasat indeksi değerleri %13 (FLIP 12-090FB) ile %46 (ICAWHITE) arasında hesaplanmıştır. Sonuç olarak erkencilik ve tane verimi yönünden yerel bakla genotipi olan Sakız bakla ile rekabet edebilecek dış kaynaklı genotiplerin düşük tanen içeriklerinden dolayı gerek üreticiler için gerek de tüketiciler için tercih edilebileceği ve yeni çeşitlerin geliştirilmesinde kullanılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in the 2015- 2016 cultivation season of Akdeniz University, Faculty of Agriculture, Department of Field Crops Research and Application Area. In this research, a total of 28 faba bean (Vicia faba L.) genotypes were used. 27 genotypes of ICARDA origin with low tannin contents and 1 local control (sakız) genotype. The experiment was carried out on 19.11.2015 by hand at a distance of 20 cm in order to have 2 replications, and 50 cm row spacing. Days to first flowering, days to flowering (50%), first flowering days, plant height, number of main branches, first pod height, number of pods per plant, pod length, pod width, number of seeds per pod, biological yield, seed yield, 100 seed weight, and harvest index were determined this study. Days to first flowering of genotypes ranged from 81 to 98 days and days the maturity was 87 days to 102 days. Plant height of the genotypes was between 57 cm and 84 cm. The first pod height was determined between 15 cm and 25 cm in genotypes. The tallest in genotypes belongs to Sakız local cultivar. The average number of seed per pod was found to be 2 to 4. Biological yields were determined between 615 g/plot and 115 g/plot. Sakız local genotype was the highest seed yield (580 g). 100 seeds weight was determined between 63 g (FLIP 12-074FB) and 129 g (ICAWHITE) in the genotypes. The harvest index values (%) in faba bean genotypes were calculated between 13% (FLIP 12-090FB) and 46% (ICAWHITE). As a result, it is thought that ICARDA genotypes which can compete with the local check Sakız in terms of earliness and seed yield can be preferred for both producers and consumers due to their low tannin content and can be used in the development of new varieties.