Puberte prekoks tanısı alan ve sağlıklı çocukların yaşam kalitelerinin karşılaştırılması
Comparison of quality of life in healthy children and diagnosed with precocious puberty
  1. Tez No: 572212
  2. Yazar: AHU PINAR TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELEN ÖZAKAR AKÇA, DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP GÜLEÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Puberte Prekoks (PP), pubertal gelişimin fiziki ve hormonal belirtilerinin normal olarak kabul edilen sınırlardan daha erken yaşta ortaya çıkmasıdır. PP, kızlarda meme büyümesinin başlangıç sınırı olan 8 yaştan önce gelişmesi, erkeklerde ise testis büyümesinin 9 yaşından önce başlaması olarak tanımlanmaktadır. PP'li çocukların yaşamış oldukları fiziksel ve hormonal değişiklikler, çocukların fiziksel, duygusal, sosyal ve okul durumlarını etkilemekte, bu durum çocukların psikososyal sorunlar yaşamasına neden olmaktadır. Bu doğrultuda çocukların fiziksel, duygusal ve psikososyal değerlendirilmesinin ele alındığı yaşam kalitesi (YK) kavramının PP'li çocuklarda önemi gündeme gelmektedir. Sunulan bu çalışma ile 8-12 yaş arasındaki çocukların sosyal durumlarının ve YK'larının karşılaştırılmalı olarak belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Dr. Sami Ulus Kadın Doğum Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Endokrinoloji Polikliniğinde yapılmıştır. Araştırmaya PP tanısı almış 8-12 yaş arası 105 çocuk ile gerekli karşılaştırmaları yapmak amacıyla İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı bir ilköğretim okulunda eğitim gören benzer tanıtıcı özelliklere sahip 105 sağlıklı çocuk olmak üzere toplam 210 çocuk dahil edilmiştir. Araştırma verileri“Tanıtıcı Bilgi Formu”ve“Çocuklar için Yaşam Kalitesi Ölçeği (ÇİYKÖ)'nin”“8-12 Yaş Çocuk Formu”kullanılarak toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Precocious Puberty (PP) is the physical and hormonal manifestation of pubertal development at an earlier age than normal. PP is defined as the initial development of breast growth in girls before the age of 8, and in males it is defined as the onset of testicular growth before the age of 9. The physical and hormonal changes experienced by children with PP affect the physical, emotional, social and school status of children, which causes children to experience psychosocial problems. In this respect, the importance of the quality of life (QL) concept in children with PP comes to the fore since the concept focusses on the physical, emotional and psychosocial evaluation of children. This paper aim to compare of children between 8-12 years of age to determine their the social status and QL. This research was carried out in Hitit University Erol Olçok Training and Research Hospital and in Pediatric Endocrinology Clinic of Sami Ulus Maternity and Child Health and Diseases Training and Research Hospital. A total of 210 children were included in the study including 105 healthy children with similar characteristics who were educated in a primary school under the Provincial Directorate of National Education in order to make necessary comparisons with 105 children with PP aged between 8 and 12 years. Research data were collected by using“Introductory Information Form”and“ Pediatric Quality of Life Inventory (PedsQL) for Children 8-12 Years Old”.