Web tabanlı diyabet eğitiminin tip 1 diabetes mellituslu adölesanların metabolik kontrolü, öz yeterliliği ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of web-based education on the metabolic control, self-efficacy and quality of life of adolescents with type 1 diabetes mellitus
  1. Tez No: 572226
  2. Yazar: DİJLE AYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER CANDAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
WEB TABANLI DİYABET EĞİTİMİNİN TİP 1 DİABETES MELLİTUSLU ADÖLESANLARIN METABOLİK KONTROLÜ ÖZ YETERLİLİĞİ VE YAŞAM KALİTESİ ÜZERİNE ETKİSİ Dijle Ayar Dokuz Eylül Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi, İnciraltı/İzmir [email protected] ÖZET Amaç: Web tabanlı diyabet eğitiminin, Tip 1 Diabetes Mellituslu adölesanların metabolik kontrolü, öz yeterliliği ve yaşam kalitesi üzerine etkisini incelemektir. Yöntem: Çalışma, girişim (n=30) ve kontrol grubu (n=32) olmak üzere toplam 62 Tip 1 Diabetes Mellituslu adölesan ile yürütülmüştür. Girişim grubuna web tabanlı diyabet eğitimi uygulanmıştır. Veriler girişim öncesi, girişim sonrası üçüncü ay ve altıncı ayda toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tekrarlı ölçümlerde çok yönlü varyans analizi, tekrarlı ölçümlerde tek yönlü varyans analizi, Bonferroni düzeltmeli eşleştirilmiş t-testi ve ki-kare testi kullanılmıştır. Bulgular: Girişim ve kontrol grubunda yer alan diyabetli adölesanların HbA1c puan ortalamaları arasında grup, zaman ve grup*zaman etkileşimi açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır (p>0.05). Ancak yapılan girişim sonrasında, kontrol grubunda yer alan adölesanların HbA1c değeri altıncı ay sonunda %0.27 oranında artarken, girişim grubunda yer alan adölesanların HbA1c değerinde ise %0.9 oranında artış görülmüştür. Yapılan analiz sonucunda girişim ve kontrol grubunda yer alan adölesanların HbA1c puan ortalamaları arasındaki farkın (p=0.007) klinik olarak anlamlı olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF WEB-BASED DIABETES EDUCATION ON THE METABOLIC CONTROL, SELF-EFFICACY AND QUALITY OF LIFE OF ADOLESCENTS WITH TYPE I DIABETES MELLITUS Dokuz Eylul University, Faculty of Nursing, Inciraltı, Izmir ABSTRACT Objective: This study aims to analyze the effect of web-based diabetes education on the metabolic control, self-efficacy and quality of life of adolescents with Type I Diabetes Mellitus. Method: The study was conducted with a total of 62 adolescents with Type I diabetes mellitus; 30 in the intervention group and 32 in the control group. The intervention group was provided with web-based education. The data were collected before the intervention and in the third and sixth months after the education, and analyzed using the repeated measures MANOVA, one-way repeated measures ANOVA, Bonferroni adjusted paired t test, and the chi-square test.