Tip 2 diyabetli bireylere sağlık inanç modeli temelli web tabanlı eğitimin diyabetik ayak bakımı bilgi düzeylerine, davranışlarına ve öz etkililiklerine etkisi
The effect of health belief model-based web-based education on diabetic foot care knowledge levels, behaviors and self-efficacy for individuals with TYPE 2 diabetes
  1. Tez No: 799302
  2. Yazar: YAKUP SARPDAĞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANTÜRK ÇAPIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Amaç: Bu çalışma; Sağlık İnanç Modeli'ne göre hazırlanmış web tabanlı diyabetik ayak bakım eğitiminin, tip 2 diyabetli bireylerin ayak bakımı bilgi düzeylerine, ayak bakım davranışlarına ve öz etkililiklerine etkisinin değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Randomize kontrollü deneysel olarak yürütülen bu araştırma; Van il merkezinde bulunan Tuşba 1 Nolu Aile Sağlığı Merkezi'nde Aralık 2021 – Mayıs 2023 tarihleri arasında tamamlanmıştır. Araştırmanın örneklemini, güç analizi yöntemi ile belirlenmiş olan 71 deney ve 71 kontrol grubu olmak üzere 142 tip 2 diyabet hastası oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Diyabetik Ayak Bilgi Ölçeği”,“Ayak Bakım Davranışı Ölçeği”ve“Diyabetik Ayak Bakımı Öz-Etkililik Ölçeği”kullanılmıştır. Eğitimler deney grubuna 2 hafta arayla 6 defa web aracılığıyla verilmiş ve eğitim sonrasında 3 aylık bir izlem yapılmıştır. Eğitim ve izlem bittikten sonra, son test verileri toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; sayılar, yüzdelikler, standart sapma, ortalama, minimum ve maksimum değerler, Ki kare, Fisher-Freeman-Halton Exact Test, Fisher Halton Exact Testi, Paired Samples t testi ve Independent Samples t testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to evaluate the effect of web-based diabetic foot care training prepared according to the Health Belief Model on foot care knowledge levels, foot care behaviours and self-efficacy of individuals with type 2 diabetes. Material and method: This randomised controlled experimental study was completed between December 2021 and May 2023 at Tuşba Family Health Centre No. 1 in Van city centre. The sample of the study consisted of 142 type 2 diabetes patients, 71 experimental and 71 control groups, which were determined by power analysis method.“Descriptive Information Form”,“Diabetic Foot Knowledge Scale”,“Foot Care Behaviour Scale”and“Diabetic Foot Care Self-Efficacy Scale”were used to collect the data. The trainings were given to the experimental group 6 times with 2 weeks intervals via web and a 3-month follow-up was conducted after the training. After the training and follow-up, post-test data were collected. In the evaluation of the data; numbers, percentages, standard deviation, mean, minimum and maximum values, chi-square, Fisher-Freeman-Halton Exact Test, Fisher Halton Exact Test, Paired Samples t test and Independent Samples t test were used.