Perdeli çerçeveli sistemlerin bilgisayar ile çözümü
  1. Tez No: 57225
  2. Yazar: NURETTİN ALPAY KIMILLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTAÇ MERTOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
ÖZET Yapıya gelen yatay kuvvetler ; rüzgar,çarpma ve deprem kuvvetleridir. Bu kuvvetler kolon ve kirişlerden oluşan çerçevelerce karşılanır. Çok katlı yapılarda bu kuvvetler büyük olduğu için çerçevelerin kolonlarının yükünü azaltmak amacıyla,yapıya perde elemanları ilave edilir. Bu tez çalışmamda ilk önce SAP90 Bilgisayar Programının özellikleri ve data girişi hakkında bilgi verilmiştir. Daha sonra perdeli çerçeveli sistemlerin çözüm metodlarından olan ve yüksek yapılarda yaklaşık sonuçlar veren Muto Yöntemi, Kuvvet Yöntemi ve AÇakıroğlu.G.Özrnen Metodu anlatılmıştır. Daha sonra beş değişik problem ele alınarak Sap90 Programı ile çözümler yapılmıştır. Bunlardan birincisi K. Özden'in geliştirdiği bir hesap yöntemi ile de çözülerek sonuçları karşılaştırılmıştır.İkinci, üçüncü ve dördüncü örneklerde sadece Sap90 Programı ile Dinamik ve Statik çözümler yapılmış ve bunların kaynaştırmaları yapılmıştır..Son örnek ise kaynak 2' den alınan bir çözüm yöntemi ile çözülüp sonuçları Sap90 Programının çözüm sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Tez çalışmamın son bölümünde ise örnekler, grafikler ve tablolar yardımı ile verilmiş ve sonuçlar yorumlanarak, değerlendirmeleri yapılmıştır. Bu çalışmalar sonucunda perdeli çerçeveli sistemlere değişik çözüm metodları uygulanarak statik ve dinamik çözümler yapılmış ve bunların kaynaştırmaları yapılarak sonuçta optimum çözümler bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The lateral pressures that come to construction are wind, crash and earthquake pressures. These pressures are absorbed by the frame that is established with columns and beams. At high constructions drape elements are added to reduce the pressures of columns of frames as these pressures are great. In the beginning of this work, the properties of SAP90 computer program and some knowledge about data entrance are given. After then some knowledge about Muto Method, Force Method and A. Çakıroğlu, G. Özmen Method are given which are the solution methods of draped frame systems and give nearly solutions at high constructions. Later, five different kinds of problems has taken and solved by SAP90 Program. First of them is also solved by K.Özden's Method and results are compared. At second, third and forth examples, the dynamic and static solutions are made only by the SAP90 Program and the comparetion of these examples are made. The last example is first solved by the help of 2.nd source and then the results are compared by SAP90 computer program's results. In the last section of my work, examples are given by the help of graphics and lists. Then the results are compared and examined. At the end of this work, different solution methods are made on draped frame systems and also static and dynamic solutions are made. By comparing these, optimum results are found.