Difüzyon teorisinin tersinmez işlemler termodinamiğine göre incelenmesi
Study of diffusion theory according to irreversible process thermodynamics
- Tez No: 57224
- Danışmanlar: PROF. DR. Z. KAZIM TELLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 27
Özet
ÖZET Difuzyon katı, sıvı ve gaz fazlar içerisinde meydana gelen bir yayılma olayıdır.Difüzyon daha ziyade gaz karışımları için önemli bir olaydır. Tersinir işlem hiç bir etki bırakmaksızın geriye çevrilebilen işlemdir. (AS = 0). Tersinmez işlem ise entropi artışını birlikte getirir. Dolayısıyla bu çalışmada tersinmez işlemler termodinamiğine göre difuzyon teorisinin incelenmesi esas alınmış ve klasik termodinamik ile karşılaştırılmıştır. Difuzyon kinetiğine göre biner difuzyon teorisi, genel difuzyon denklemi yardımıyla sistemde sadece 1 ve 2 gaz bileşenlerinin bulunduğunu ve bunların difuzyon durumunda olduğu kabul edilerek yazılmış ve ifadeler çıkartılmıştır. Tersinmez işlemler tennodinamigine göre biner difuzyon teorisi incelenmiş ve ifadeler çıkartılmıştır. Difuzyon kinetiğine göre temer difuzyon teorisi Fick sistemi için Stefan-Maxwell denklemi yardımıyla incelenmiştir. En son olarak incelenen tersinmez işlenler termodinamiğine göre üç büeşenli difuzyon teorisi Toof un ifade ettiği denklemler için geçerliliği araşünlmıştır.Bu araştırma Stefan -Maxwell denklemi yardımıyla yapıbmştır.Elde edilen sonuçlar yazılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Diffusion is a dispersion phenemone that occurs in solid, liquids and gas phases. It is more important for gas phases. Reversible process may be reversed without any effect ( AS = 0 ). Irreversible process oppositely includes entropy increase. In this study, diffusion theory was studied according to the irreversible process tiiermodynamics and compared with classical thermodynamics. In the opinion of diffussion kinetics, by means of general diffussion equation system is considered with one or two gas components in difussion case for binary diffusion theory. Binary diffusion theory wag also studied with respect to irreversible process thermodynamics. Terner diffusion theory with respect to diffusion kinetics was studied by means of Stefan - Maxwell equation for the Fick sysiem. Finally, three component diffusion theory was investigated for the Torr 's equations. This study was made by means of Stefan - Maxwell equation. Results was written step by step.