Boşluklu perdeli sistemlerde bağ kirişlerinin perdeye bağlandıkları bölgelerde özel eleman kullanımı
  1. Tez No: 18076
  2. Yazar: HASAN KAPLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. CENGİZ DÜNDAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
-VIII- ÖZ Bu çalışmada, çok katlı yapılarda yatay rijitlik elemanları olarak kullanılan perde duvarlarının, mimari nedenlerle boşluklu olarak inşa edilmesi ya da başka çerçevelere kirişlerle bağlanması sonucu ortaya çıkan bağ kirişi-perde sistemleri incelenmiştir. Sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak bu tür sistemlerin çözümünü yapan ve farklı elemanların birlikte kullanımına imkan veren bilgisayar programları hazırlanmıştır. Bağ kirişlerinin perde ile birleştiği bölgede, düğümlerinde dönme serbestlik derecesini de içeren dikdörtgen elemanlar kullanılmıştır. Bağ kirişleri ucundaki rijit bölgelerin değişimi incelenerek, bu bölgelerin durumu araştırılmıştır. Bağ kirişi ucundaki rijit bölgeleri de dikkate alarak, sonlu elemanlar yönteminin özel bir uygulaması olan rijitlik matrisi yöntemi formülasyonu ile boşluklu perdelerin analizini yapan bir program hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
-IX- ABSTRACT In multi-story buildings, shear walls are used against the horizontal loads because their stiffness are greater than those of columns. Although the elastic analysis of shear walls with openings can be carried out by using plane stress elements, the behavior of lintel beams can not be defined since the lintel beams are slender. In this case, it would be most natural to employ plane elements for the walls and frame elements for the beams in their represantation. But the problem arises at such connections since the plane stress elements do not have rotational degree of freedom. In this study, the use of rectangular plane stress elements, having additional rotational degree of freedom at each node, at the connections of lintel beams in perforated shear walls has been investigated. Computer program has been developed for using aforementioned type elements together with plane stress element and line element for the analysis of perforated shear walls. It is observed that using rectangular elements with 12 degrees of freedom, only at the connections of lintel beams and rectangular elements with 8 degrees of freedom elsewhere in the wall gives adequetly close results to those obtained when rectangular element with 12 dgrees of freedom are used throughout the wall.