Bakır oksit katkılı metalik sırların geliştirilmesi ve seramik formlarda
Development of copper oxide added metalic glazes and application in ceramic forms
- Tez No: 572262
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜGE TARHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Geçmişten günümüze, metalik pırıltıları ve farklı etkileri ile dikkat çeken sırlar, çoğunlukla redüksiyonlu sır grubuna girmektedir. Redüksiyon sonucunda seramik yüzey üzerinde oluşan metalik pırıltılar ve dalgalı renk geçişleri artistik görünümler vermektedir. Son dönemde güncel olan metalik sırlı ve baskılı karolar incelendiğinde ise metalik özel baskı malzemeleri, granül ve özel sırların kullanıldığı, oksidasyonlu pişirimle de metalik etkinin elde edilebildiği görülmektedir. Metalik sırlar dar pişirim aralığına sahiptir ve istenen metalik yüzeyin oluşması için uygun pişirim şartları uygulanmalıdır. Genellikle pişmiş sır yüzeyine uygulanırlar. Yapılan çalışmada bakır oksit ilaveli farklı sır kompozisyonlarının oksidasyonlu pişirim ortamındaki metalik yüzey oluşumları incelenmiştir. Seramik formlar ve endüstriyel formlara uygun tek pişirim sırlar geliştirmek için çalışılmıştır. Çalışmalar sonucunda görülen metalik etkiler mat ve parlak olmak üzere iki farklı grup olarak elde edilmiştir. Sonuç olarak reçetelerin ergime davranışı, yüzey üzerindeki kristaller, renk, parlaklık ve matlık değerleri incelenmiş seramik formlar ve endüstriyel formlar üzerinde metalik sır uygulamalarının kullanılabilirliği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Glazes attracting attention with their metallic and different effects are mostly included in the reduction glazes since the past. Metallic effects and different color transitions formed on the ceramic surface as a result of reduction cause highly attractive artistic appearance. When the metallic glazed and decorated tiles are examined, it is seen that special metallic printing bases, granules, special glazes are used and metallic effect can be obtained by oxidation firing. Metallic glazes have a narrow firing range and appropriate firing conditions must be applied to produce the desired metallic surface. They are usually applied to the surface of baked glaze. In the study, metallic surface formation of copper oxide added glaze compositions under oxidizing firing condition were investigated. Ceramic forms and industrial forms have been studied to develop single firing glazes suitable. Metallic effects seen as a result of the studies were obtained as two different groups, matte and glossy. As a result, the melting behavior of the recipes, crystals on the surface, color, brightness and opacity values were examined and the usability of metallic glaze applications on industrial forms was observed.