Doğal gaz talep tahmini:Erzurum ili üzerine bir uygulama
Natural gas demand forecasting: an application on Erzurum province
  1. Tez No: 572263
  2. Yazar: ÇİĞDEM TUNA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRKAN ÇALMAŞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Enerji, İşletme, Economics, Energy, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Doğal gaz, dünya coğrafyasında eşit şekilde dağılmadığı için Türkiye gibi doğal gaz yatakları bakımından fakir olan ülkeleri dışa bağımlı kılmaktadır. Bu nedenle gerek ithal edilen gerekse ülke içerisinde temin edilen doğal gazın verimli kullanılması ve talebinin doğru tahmin edilmesi ülke ekonomisi için oldukça önemlidir. Bu nedenle çalışmada Erzurum ili için 2018 Aralık-2020 Aralık dönemlerine ait doğal gaz tüketim miktarı tahmin edilmiş ve Erzurum ilinde yaşayan hanehalklarının doğal gaz talebini etkileyen faktörler saha araştırması yöntemiyle analiz edilmiştir. Bu amacı gerçekleştirmek için, Box-Jenkins yönteminden yararlanılarak SARIMA modeli kurulmuş ve hanehalklarına yapılan 740 anketten elde edilen veriler kullanılarak Logit model tahmin edilmiştir. Yapılan bu çalışmanın sonucunda 2018 Aralık-2020 Aralık dönemlerinde toplam doğal gaz tüketim tutarı 398.970.662 Sm3 olarak tahmin edilmiştir. Ayrıca birey sayısı, yıllık ısınma gideri ve konutun dış cephesinin olup olmaması doğal gaz talebini olumsuz yönde etkilerken konutun metre karesi ve hanehalkının geliri doğal gaz talebini olumlu yönde etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Natural gas, which is poor in countries such as Turkey natural gas deposits in the world geography because disintegration is equally dependent on foreign makes. Therefore, it is very important for the economy of the country to use the natural gas both imported and supplied in the country efficiently and to estimate its demand accurately. Therefore, in this study, natural gas consumption amount of Erzurum for December 2018-December 2020 was estimated and the factors affecting the natural gas demand of the households in Erzurum were analyzed by field research method. In order to realize this aim, SARIMA model was established by using Box-Jenkins method and logit model was estimated by using data obtained from 740 questionnaires to households. As a result of this study, total natural gas consumption amount was estimated as 398.970.662 Sm3 in December 2018-December 2020 period. In addition, the number of individuals, annual heating costs and the presence of the exterior of the house have a negative effect on the demand for natural gas, while the square meter of the house and the income of the household have been found to have a positive effect on the demand for natural gas.