Havaalanı üstyapılarının yapay zeka yöntemleri ile planlanması
Planning of airport pavement with artificial intelligence methods
- Tez No: 572267
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAL TERZİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Transportation, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Havaalanı rijit üstyapılarının tabaka kalınlıklarının belirlenmesinde insan, abak ve okuma hatalarının fazlaca gerçekleşebileceği abak okumaları yapılmaktadır. Abak okumaları ayrıca çok fazla vakit almakta, yüksek dikkat ve titizlik gerektirmektedir. Tez çalışması kapsamında geleneksel abak yöntemi yerine ANFIS modeli ile daha pratik ve hızlı bir rijit üstyapı tabaka kalınlığı belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu sayede abaktan kaynaklanan hatalar, okuma hataları ve insan kaynaklı hataların önüne geçilebileceği düşünülmüştür. Bu amaç doğrultusunda rastgele veri seti oluşturulmuştur. Oluşturulan her bir set için abak okumaları ile tabaka kalınlıkları belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar, ANFIS modelini eğitmek için kullanılmış ve abak okuması yerine alternatif bir çözüm üretilmiştir. Bu kapsamda elde edilen model, abak okumaları sonucunda elde edilen tabaka kalınlıklarını %97.05 oranında tahmin edebilmiştir.
Özet (Çeviri)
Rigid pavements slab thicknesses are determined using readings from design curves where human, reading and curve mistakes could commonly occure. In addition, readings from these design curves takes precious time and need high attention and diligence. In this study, ANFIS model is developed instead of traditional curve reading method, which is more practical and time saving. So, the mistakes could be decreased which are occuring from curve readings. For this purpose, a random data set have been produced. A slab thickness for each data in the set have been determined using desgin curve readings. Obtained slab thicknesses are used for training the ANFIS model and an altenative method have been obtained. The created model has predicted the slab thicknesses with a regression of 97.05% compared to the slab thicknesses obtained from curve readings.