Band konveyör teknolojisindeki gelişmeler
The Developments in the technologies of belt production
- Tez No: 57227
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ŞENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Günümüzde giderek artan hammadde ihtiyacını karşılamak için, maden işletmelerinin kapasiteleri gün geçtikçe artış göstermektedir. Maden işletmeciliğinde, diğer sektörlerde olduğu gibi taşımacılık önemli bir maliyet unsuru olarak karşımıza çıkmaktadır. İkinci Dünya Savaşından sonra band konveyör taşımacılığı, özellikle büyük açık ocak maden işletmelerinde geniş kullanım alanları bulmaktadır. Türkiye'de de son yıllarda buna paralel olarak band üretimi kapasitesi kurulan tesislerle belirli düzeyin üzerine çıkmıştır. Maden işletmelerinde kullanılmış bandların ve üretim fabrikalarının artıklarının yeniden değerlendirilmesi, çevre yönünden önemli olmaktadır. Bu çalışmada band konveyör tek nolojisindeki gelişmeler ile birlikte lastik artık malzemelerin değerlendirilmesi konusu araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT The capacities of mining operations in the world has recently increased in order to supply the increased raw material need of high population. Transportation has been an important cost part in the mining operations as occurred in the other industries. After the II World War, the conveyor belt transportation has comenly been used in the mines, particularly in the large open pit mines. In a similar trend, the capacities of plants producing belt have re ached high levels. The evaluation of the used belt wastes in mines and the wastes of belt producing plants is significantly important as concerning the environment. In this study, the developments in the technologies of belt production and the evaluation of belt wastes are investigated in detail.