İntrakranial meningiom olgularında klinik, radyolojik, histopatolojik değerlendirme, cerrahi tedavi ve sonuçları
  1. Tez No: 572274
  2. Yazar: ALİ YILMAZ
  3. Danışmanlar: UZMAN YAVUZ ERDEM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin-Sinir ve Omurilik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nöroşirürji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Giriş Meningiomlar yavaş büyüyen, çoğunlukla benign yapıda araknoid cap hücrelerden kökenalan ekstra-aksiyel yerleşimli, bulunduğu yere göre çevre nöral veya vasküler yapılara basıyapması ile fokal bulgulara ve kafa içi basınç artışına neden olabilen tümörlerdir.Meningiomun ilk klinik ve anatomik tanımı 1614 yılında İsviçre' li Dr. Feliks Plattertarafından yapılmıştır Laurence Heister, 1743'de Helmstad, Almanya' dameningiomalara ilk cerrahi tedavi yöntemini denemiştir.Harvey Cushing, ilk en önemli meningioma olgusunu 1905'de yapmıştır. İlk ameliyatta yalnızca epidural tümörü rezeke etmiştir. Kliniğimizde meningiom tanısı ile opere edilen olguların 178'i kadın (% 74,1), 62'i erkek (% 25,8) olup, yaş ortalaması 53,9'dur. Baş ağrısı 128 ( %53,3) olguyla en sık görülen başvuru nedeni iken bunu 48 (% 20) olguyla kolda ve/veya bacakta kuvvetsizlik ve 46 (% 19.6) olguyla bayılma bilinç kaybı izlemektedir. Opere edilen 240 olgunun 122'sine Simpson sınıflamasına göre Grade I (% 50.83), 62'sine Grade II (%25.83), 25'ine Grade III (%10.41), 26'sına Grade IV (%10.83), 5'ine Grade V (% 2.08) rezeksiyon uygulandı. Opere ettiğimiz 178 kadın olgumuzdan 32 olguda rekürrens (% 17.97) görülürken, 62 erkek olgumuzdan 11 olguda (% 17.7) rekürrens görüldü. Çalışmamızda, 1989 -2010 yılları arasında Sağlık Bakanlığı Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Kliniğinde opere edilen toplam 240 intrakranialmeningiom olgularının klinik, radyolojik, histopatolojik değerlendirilmesi, cerrahi tedavi, takipve sonuçları incelenmiştir. Elde edilen bulgular litaratürle uyumlu bulunmuş olup, kliniğimizde,mikroşirurjikal tekniklerin yeterli kullanılması ve postoperatif olgu takip ve bakımının iyi olmasınedeniyle, mortalite oranımızın büyük serilere yakın olduğunu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Abstract Meningiomas are slow-growing tumors that are mostly derived from benign arachnoid cap cells and can cause focal findings and intracranial pressure increase by compressing the surrounding neural or vascular structures depending on where they are located. Made by Felix Platter Laurence Heister, Helmstad, Germany in 1743 'tried the first surgical treatment of dameningiomas.Harvey Cushing made the first most important meningioma case in 1905. In the first operation, it resected only the epidural tumor. In our clinic, 178 (74.1%) and 62 (25.8%) of the cases were operated with the diagnosis of meningioma and the mean age was 53.9. Headache was the most common presenting cause in 128 (53.3%) cases, followed by weakness in the arm and / or leg with 48 (20%) and loss of consciousness in 46 (19.6%) cases. Of the 240 cases operated, 122 were Grade I (50.83%) according to the Simpson classification, 62 were Grade II (25.83%), 25 were Grade III (10.41%), 26 were Grade IV (10.83%), and 5 were Grade V (2.08%) resection was performed. Recurrence (17.97%) was seen in 32 cases out of 178 women we operated, 6211 patients (17.7%) had recurrence. In our study, Ministry of Health Ankara Education between 1989 and 2010Clinical, radiological, histopathological evaluation, surgical treatment, follow-up and results of 240intracranialmeningioma cases operated in Brain and Nerve Surgery Clinic of Research and Training Hospital were examined. The findings were consistent with the literature and the mortality rate was close to the large series in our clinic due to adequate use of microsurgical techniques and good postoperative case follow-up and care. .