Kastamonu ilinin dış ticaret yapısı ve dinamiklerinin incelenmesi
Analysis of foreing trade structure and dynamics city of Kastamonu
- Tez No: 572273
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN KARAMELİKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Kastamonu'nun bilinen tarihi, Hitit imparatorluğu ile başlamıştır. Kastamonu'yu Gasların kurduğu bilinmektedir. Ve Bizans devrinde özellikle Kommenler soyu zamanında“Kastra Kommen”denilmiş ve zamanla“Kastamonu”şekline dönüştüğü bilinmektedir. Nüfusu itibariyle Türkiye'nin 17. Büyük ili konumundadır. Buna rağmen özellikle büyük şehirlere çok göç vermiştir. İlimiz engebeli bir arazi yapısı olması nedeniyle ulaşım yeterince gelişmemiştir. Ama geliştirme çalışmaları devam etmektedir. Ticaret, eski dönemlerde mal değiş-tokuşu ile başlamıştır ve günümüz halini almıştır. Kastamonu'nun dış ticaret hacmi, son yıllarda eskiye oranla pazarlama, tanıtım ve iletişim imkanlarının gelişmesiyle artmıştır. TR82 bölgesinde en yüksek paya sahip ildir. Kastamonu'nun %66'lık ormanlık alanı onun ormancılık sektöründeki ihracatını artmıştır. Yaptığı ihracatları dünyanın çeşitli bölgelerine satmıştır. Örneğin, İtalya, Belçika, Rusya gibi.. Bu yapılan ticaretlerin önünde çeşitli engellerin olduğu saptanmıştır. Vergi oranlarının yüksek olması, finansa ulaşmada zorluk, yetersiz altyapı gibi birçok engel vardır.
Özet (Çeviri)
The known history of started with the Hittite Empire. Kastamonu have been established by Gases. And during the Byzantine period, it was known as“Kastra Kommen”during the Kommen's and it became known as Kastamonu later. The population of Kastamonu as the 17th province of Turkey is great. However, it emigrated especially to big cities. As city is a rough terrain, transportation is not developed enough. But development work is ongoing. Trade started with the exchange of goods in the old times and became the present day. Kastamonu's foreign trade value has increased in recent years with the development of marketing, promotion and communication facilities. TR82 is the province with the highest share. Kastamonu's 66% forested area increased its exports in the forestry sector. It has sold its exports to various regions of the world. For example, Italy, Belgium, Russia, etc. There are various obstacles to trade. There are many obstacles such as high tax rates, difficulty in accessing finance, insufficient infrastructure.