Acil Tıp Kliniğine Senkop veya Near-Senkop şikâyeti ile Başvuran Hastalarda Kardiyak Etiyolojinin Erken Tanısında H-FABP'nin Değerliliği
  1. Tez No: 572290
  2. Yazar: BEDRİYE MÜGE SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: UZMAN CEMİL KAVALCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
7. ÖZET Acil Tıp Kliniğine Senkop veya Near-Senkop ġikâyeti ile BaĢvuran Hastalarda Kardiyak Etiyolojinin Erken Tanısında H-FABP'nin Değerliliği Amaç: Senkop acil servise (AS) sık bir başvuru nedenidir. Çeşitli kaynaklarda başvuru insidansı değişmekle birlikte hemen hemen birbirine yakın oranlardadır ve tüm AS başvurularının %1-3'ünden ve hastane yatışlarının %-2- 6'sından sorumludur. Senkop şikayeti ile karşı karşıya kalan acil tıp doktorunun en önemli görevi senkopun kardiyak kökenli olup olmadığını araştırmaktır. Senkop şikayeti ile AS'ye başvuran hastalarda kardiyak riskin belirlenmesinde EGSYS-M gibi bazı risk skorlama sistemleri ve günümüzde rutin olarak çalışılan kardiyak enzimler ile seri EKG takipleri, senkopa sebep olabilecek akut koroner sendrom (AKS) varlığını araştırmada kullanılmaktadır. Ancak pozitifleşme ve pik süreleri düşünüldüğünde tanıda gecikme ve hastaların acil serviste kalış sürelerinin uzaması söz konusudur. H-FABP çok erken dönemde pozitifleşmesi dolayısıyla erken tanı koymada etkin olması sayesinde pek çok merkezde rutin olarak kullanılan bir markerdir. Biz çalışmamızda senkop veya near-senkop şikayeti ile acil servisimize başvuran hastalarda senkopun kardiyak kökeni olup olmadığını araştırırken H- FABP'in değerliliğini saptamayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmada 01.09.2010-01.01.2011 tarihleri arasında Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi (ANEAH) AS'ne senkop veya near- senkop şikayeti ile başvuran 18 yaş üstü ardışık 100 hasta değerlendirildi. Bu şikayetle 4 saat içinde AS'e başvuran hastaların parmak ucu kanı H-FABP kiti ile çalışıldı. Hikaye ve fizik muayene notları standardize edilmiş formlara kayıt edildi. Tüm hastalardan rutin olarak serum elektrolitleri, tam kan, kardiyak enzimler, bayan hastalarda insan koryonik gonodotropin-ß (ß-Hcg) için kan örnekleri alındı ve 12 derivasyonlu standart EKG'leri çekildi. Hastalar kardiyak senkop riski açısından değerlendirilirken EGSYS skorlama sistemi kullanıldı; hepsine 12 saat boyunca kardiyak monitorizasyon, rutin troponin ve EKG takipleri ve acil şartlarında EKO yapıldı. Bulgular: Kardiyak senkop tanısı konan hastaların %59,1'inde HFABP test sonucu pozitifken %40,9'unda test sonucu negatifti.
Özet (Çeviri)
8. ABSTRACT The Valence of H-Fabp In Early Diagnosis of Cardiac Ethiology in Patients Who Were Admitted to Ankara Numune Training and Research Hospital Due to Syncope or Near-Syncope Introduction and Aim: Syncope is the most common reason for admittance to emergency service (ER). Although various sources report different admission incidences, incidence rates are quite similar. Syncope constitutes 1-3% of all admissions to ER and 2-6% of all hospital admissions. The most critical duty of an emergency medicine doctor is to investigate whether it is syncope of cardiac origin. To determine cardiac risk in patients who were admitted to the ER due to syncope, certain risk scoring systems like EGSYS-M, serial ECG follow-ups and cardiac enzymes which are routinely studied are currently used to investigate the presence of acute coronary syndrome (ACS) which might cause syncope. However, considering positivity and peak times, delayed diagnosis and prolonged stay in the emergency service might be the case. H-FABP is a marker which is routinely used in many centers due to its effectiveness in early diagnosis related to early positivity. In this study we tried to determine the valence of H-FABP while investigating whether the syncope is of cardiac origin in the patients who were admitted to our emergency service due to syncope or near-syncope. Method: A total of 100 consecutive patients over the age of 18 who were admitted to the emergency service of Ankara Numune Training and Research Hospital (ANTRH) due to syncope or near-syncope were evaluated in the study. Fingertip blood collected from the patients who were admitted to ER due to syncope or near-syncope within 4 hours was analyzed using H-FABP kit. Patient histories and physical examination notes were recorded on standardized forms. Blood samples were collected from all patients for serum electrolyte, full blood, cardiac enzymes and for chorionic gonadotropin-ß (ß-Hcg) from female patients and standard 12-lead ECG were taken. EGSYS scoring system was used to evaluate the patients in terms of cardiac syncope risk. All of the patients underwent cardiac motorization, routine troponin for 12 hours and ECG follow-ups and ECHO under emergency conditions. Findings: H-FABP test result was positive in 59.1% and negative in 40.9% of the patients who were diagnosed with cardiac syncope.