Yonca (Medicago sativa L.) silajına farklı oranlarda ilave edilen limon ve elma posalarının silaj kalitesi üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of lemon and apple pulps used on different rates on the silage quality of alfalfa (Medicago sativa L.)
  1. Tez No: 572292
  2. Yazar: CENGİZ DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL SARUHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada, yonca silajına karbonhidrat kaynağı olarak farklı oranlarda ilave edilen elma ve limon katkılarının silaj kalitesi ve mineral madde içeriği üzerine etkileri araştırılmıştır. Silaj materyali olarak limon, elma katkısı ve yonca kullanılmıştır. Elma ve limon katkıları farklı oranlarda (%100 yonca,%95 yonca+%5 elma, %90 yonca+%10 elma, %85 yonca+%15 elma, %100 yonca, %95 yonca+%5 limon, %90 yonca+%10 limon,%85 yonca+%15 limon) 3 tekerrürlü olarak kullanılmıştır. Yonca çiçeklenme döneminde hasat edilmiş 6 saat soldurma işleminden sonra 3-4cm ebadında yaprak ve saplar parçalanmış ve 2.5kg 24 adet plastik kapaklı havası alınmış kaplara sıkıştırılarak yerleştirilmiştir. Materyal 48 gün süre ile güneş görmeyen serin bir ortamda bekletilmiştir. Bu süre sonunda materyale ait fiziksel ve kimyasal analizler yapılmıştır. Çalışma sonucu elde ettiğimiz verilere göre; silajlardaki limon katkısındaki artış K, Na,Ca, Mg içeriğinde artışa neden olurken, ham protein oranı, ADF, NDF, Ham kül ve pH değerlerini düşürmüştür. Silajlardaki elma katkısındaki artışlarda da yine K, Na, Ca, Mg içeriklerinde artışa neden olurken, ham protein oranı, ADF, Ham kül ve pH değerlerini azaltmıştır. Yonca silajı içerisine ilave edilen elma ve limon katkıları silaj kalitesini ve özellikle besin elementi miktarlarını artırmıştır. Bu artış ilave edilen posaların katkı oranlarının artmasıyla doğru orantılı olmuştur. En kaliteli silaj değerleri % 15 oranında ilave edilen uygulamalardan elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In experiment, effects of apple and lemon wastes added to alfalfa silage as a carbohydrate source on silage quality and mineral content were investigated. Lemon, apple and alfalfa were used as silage material. Apple and lemon additives in different proportions (100% alfalfa, 95% alfalfa + 5% apple, 90% alfalfa + 10% apple, 85% alfalfa + 15% apple, 100% alfalfa, 95% alfalfa + 5% lemon, 90% alfalfa + 10% lemon, 85% alfalfa + 15% lemon) were used with 3 replicates. Alfalfas harvested during flowering stages was left to discoloration for 6 hours and leaves and stems were cut into 3 - 4 cm. The 2.5 kg alfalfa product was placed into 24 piece airless plastic containers with cover. The silage material was stored for 48 days in a cool place free from sunlight. At the end of this period, physical and chemical analyzes of the material were performed. One can understand from the experiments result; The increase in lemon content in silages resulted in an increase in K, Na, Ca, Mg content, while lowering crude protein content, ADF, NDF, crude ash and pH values. While the increase in apple additive in silage resulted in an increase in K, Na, Ca, Mg contents, it decreased the crude protein content, ADF, Raw ash and pH values. The apple and lemon additives added to the alfalfa silage increased the silage quality and especially the nutrient content. The silage quality and the amount of nutritional elements added materials. The best quality silage values were obtained from 15% added applications.