Türkiye'de canlı hayvan ve hayvansal ürünler dışsatımında karşılaşılan sorunlar
Problems faced in connection with the export of livestock and animal products in Turkey
- Tez No: 5723
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLCAN ERAKTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
ii ÖZET Yüksek Lisans Tezi TÜRKİYE'DE CANLI HAYVAN VE HAYVANSAL ÜRÜNLER DIŞSATIMINDA KARŞILAŞILAN SORUNLAR Ali KORKMAZ » Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Gülcan ERAKTAN 1987, Sayfa: too Jüri: Doç. Dr. Gülcan ERAKTAN. l Prof. Dr. Suat AKSOY : Doç. Dr. Ayhan TUFAN Bu araştırmada günümüzde Türkiye'nin en güncel konularından biri ve gerek beslenmemiz, gerekse dış ticaretimiz açısından önemi yadsınamayacak olan canlı hayvan ve hayvansal ürünler dışsatımı ele alınmış, bu alemde karşılaşılan sorunlar ortaya konulmak istenmiştir. İnceleme esas olarak bir literatür çalışmasıdır. Bununla beraber konuyla ilgili ampirik araştırmalarda yapılmış tır. Canlı hayvan dışsatımında karşılaşılan sorunlar dış satımın gerçekleştiği gümrüklerin bulunduğu bölgelerde yerinde incelenmiştir. Et, yumurta, bal, Hamderi-post, süt ve süt ürünleri dışsatımında karşılaşılan sorunlar hakkında yerinde bilgi almak için de ilgili firma ve resmi kuruluşlarla görüşmeler yapılmıştır. Bu nedenle araştırmada literatür ve doküman çalışmasının yanısıra gözlem ve görüşme yöntemlerinden de yararlanılmıştır. Elde edilen bilgilerin tablolar halinde dökümü yapılmış ve dışsatımdaki gelişmeler projeksiyonların da yardımıyla ortaya konulmağa çalışılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Canlı hayvan ve hayvansal ürünler dışsatımı, et, yumurta, bal, ham deri ve post, süt ve süt ürünleri, dışsatım sorunları
Özet (Çeviri)
İÜ ABSTRACT Masters Thesis PROBLEMS PACED IN CONNECTION WITH THE EXPORT OP LIVESTOCK AND ANIMAL PRODUCTS IN TURKEY Ali KORKMAZ Ankara University- Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Economics Supervisor: Assoc. Prof.Dr. Gülcan ERAKTAN 1987, Page Moo Jury: Assoc. Prof.Dr. Gülcan ERAKTAN : Prof. Dr. Suat AKSOY : Assoc. Prof.Dr. Aynan TUPAN In this thesis, a very vital and popular problem of Turkey, that is, the export of livestock and animal products, the importance of which cannot be overlooked etther from the standpoint of feeding and nutrition or our foreign trade, has been studied in detail, besides referring to the major obstacles in this field. This study is basically a research and literature work. Apart from this, empiric studies have been made in connection with the subject. The problems concerning the export of livestock have been surveyed right in the areas where the Custom Houses for the export of livestock are located. As regards the problems concerning the export of meat, egg, honey, raw skin and leather, milk and diary products, personal contacts and interviews were made with the private firms and public departments to find out the bottlenecks. Por this reason, the present study is based on literature and documents, as well as, the method of personal observation and discussions. The information collected in this way has been presented in tables and the developments concerning the export of the relevant items have been shown through slides, KEY WORDS: Export of livestock and Animal products, meat, egg, honey, naw skin and leather, milk and diary products, Problems of exporting.