Tokat ili tarımında şeker pancarı yetiştiriciliğinin önemi ve ilin tarımsal gelişmesine etkileri
Importance of sugarbeet production in agriculture in Tokat province and its effects on agricultural development
  1. Tez No: 5722
  2. Yazar: OSMAN KARKACIER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN TUFAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi TOKAT İLİ TARIMINDA ŞEKER PANCARI YETİŞTİRİCİLİ?İNİN ÖNEMİ UE İLİN TARIMSAL GELİŞMESİNE ETKİLERİ Osman KARKACIER Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Ayhan TUFAN 1987, Sayfa : 92 Jüri : Doç. Dr. Ayhan TUFAN Doç. Dr. Gülcan ERAKTAN Doç. Dr. Cengiz ÇAKIR Bu araştırmada, Tokat ilinin tarımsal gelişmesinde şeker pancarı yetiştiriciliğinin önemi ve etkileri incelenmiştir. Bu amaçla yörede şeker pancarı yetiştiren ve şeker pancarı yetiştirmeyen işletmeler olmak üzere iki grup halinde anket çalışması yapılmış olup, elde edilen veriler karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Bu çalışmada, şeker pancarı yetiştiren ve şeker pancarı yetiştirmeyen işletmelerin sosyo-ekonomik durumları, ileri tarım tekniklerini uygulama durumları ve teknik bilgilerini artırma eğilimleri incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, şeker pancarı yetiştiren işletmelerin, sosyal ve ekonomik düzeylerinin, tarım tekniği düzeylerinin ve teknik bilgilerini artırma eğilimlerinin ve gelir düzeylerinin daha yüksek olduğu saptanmış ve böylece şeker pancarı tarımının yörede tarımsal gelişmeye olumlu katkılar yaptığı belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER Şeker. pancarı yetiştirenler,. şeker pancarı yetiştirme- yenler, tarım tekniği, tarımsal gelişme
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT ? Masters Thesis IMPORTANCE OF SUGARBEET PRODUCTION IN AGRICULTURE IN TOKAT PROVINCE AND ITS EFFECTS ON AGRICULTURAL DEVELOPMENT Osman KARKACIER Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Economics Supervisor : Assoc. Prof.Dr. Ayhan TUFAN 19B7, Page : '92 Jury : Assoc. Prof.Dr. Ayhan TUFAN Assoc. Prof.Dr. Gülcan ERAHTAIM Assoc. Prof. Dr. Cengiz ÇAKIR In this study, the importance and the effects of sugarbeet production in agricultural development of Tokat Province have been investigated. For this purpose, a survey work was carried out in this region with two groups of sugarbeet producers and none^prdrlucers. Social and economic situations, application of advance agricultural techniques and the tendency for improvement of technical knowledges of the farmers in both groups mentioned above were investigated. According to results obtained, these three characteristics were higher for sugarbeet producers; thus sugarbeet production was found as significantly important for agricultural development in the region surveyed. KEYWORDS : Sugarbeet producers, sugarbeet none-producers, agricultural techniques, agricultural development