Kızılkanat (Scardinius erythrophthalmus) sindirim kanalında gastrin, glukagon, somatostatin, kolesistokinin peptidlerinin immunohistokimyasal yönden değerlendirilmesi
Immunohistochemical evaluation of gastrin, glucagon, somatostatin, cholecystokinin peptides in digestive canal of rudd (Scardinius erythrophthalmus)
  1. Tez No: 572311
  2. Yazar: NUREVŞAN DENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURGÜL ŞENOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Histoloji ve Embriyoloji, Biology, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu tez çalışmasında Uluabat Gölü'nden temin edilen kızılkanat (Scardinius erythrophthalmus) türünde sindirim kanalı boyunca Gastrin, Glukagon, Somatostatin, Kolesistokinin peptidlerinin lokalizasyonunun ve yoğunluğunun immunohistokimyasal yöntemle belirlenmesi amaçlanmıştır. Sindirim kanalı peptidleri balık türleri arasında gerek bölgesel yerleşimi gerek-se yoğunluk açısından farklılık göstermektedir. Bu farklılık türün beslenme alışkanlığına, yaşına, bulunduğu suyun özelliklerine göre değişebilmektedir. Gölden temin edilen balıklardan sindirim kanalından materyal alım işlemi ger-çekleştirilip, Gastrin, Glukagon, Somatostatin, Kolesistokinin peptidlerinin immunohistkimyasal açıdan yerleşim bölgeleri ve yoğunlukları belirlenip petidler arası ve bölgeler açısından karşılaştırılması yapılmıştır. Bu tez çalışmasında kolesistokinin immun pozitif hücrelerinin mide bölgesi dı-şında bağırsağın bölümlerinde bulunduğu saptandı. Mide ve orta bağırsak böl-gesinde Gastrin immunreaktif (+) hücrelere rastlanmazken, ilk bağırsak bölge-sinde az miktarda bu hücreler gözlendi. Son bağırsak bölgesinde ise çok az yo-ğunlukta gastrin immun pozitif hücreler belirlendi. Glukagon immun pozitif hücrelerin mide bölgesi dışında bağırsağın bölümlerinde çok azmiktarda bulun-duğu saptandı. Mide bölgesinde somatostatin immunorektif hücreler az yoğun-lukta bulunduğu gözlendi. Bağırsak bölgelerinde ise bu hücrelere rastlanmadı. Genel olarak çalışılan peptidlerin farklı bağırsak bölgelerinde farklı yoğunlukta lokalizeolduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the localization and density of Gastrin, Glucagon, Somatostatin and Cholecystokinin peptides along the digestive tract of rudds obtained from Uluabat Lake by immunohistochemical method. Digestive canal peptides differ in fish species in terms of their regional location and density. This difference may vary depending on the feeding habits, age, and characteristics of the water. In this study, it is aimed to identify some peptides in the digestive tract of the rudd (Scardinius erythrophthalmus) species living in the Uluabat lake. From the fish supplied from the lake, the material would be taken from the digestive tract and the immunohistochemically localized regions and densities of Gastrin, Glucagon, Somatostatin, and Cholecystokinin peptides would be determined and compared in terms of interpatias and regions. In this study, it was found that cholecystokinin immune positive cells were found in parts of the intestine outside the stomach. Gastrin immunoreactive (+) cells were not found in the stomach and mid-intestine region, whereas a small amount of these cells were observed in the first intestine region. In the posterior intestine, gastrin immune positive cells were detected at very low density. Glucagon immune positive cells were found to be very small in the intestine except the stomach. It was observed that somatostatin immunoreactive cells were found in low density in the stomach. These cells were not found in the intestine. In general, the peptides studied were localized in different intestinal regions at different concentrations.