5-18 yaşlar arası hipotiroidili hastalarda işitme kayıplarının incelenmesi
  1. Tez No: 16765
  2. Yazar: NİLAY KIZILKAYA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. EROL BELGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Bu çalışma Hacettepe Çocuk Hastanesi Endokrinoloji Ünitesi'nde konjienital hipotiroidi tanısı konmuş 30 çocuk hasta üzerinde yapılmıştır. Kontrol ve hasta grubundaki çocuklar Hacettepe Üniversitesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı Polikliğinde muayeneden geçmişler, daha sonra odyolojik değerlendirmeye alınmışlardır. Odyolojik tetkikte saf ses ile hava yolu ve kemik yolu eşikleri değerlendirilmiş, konuşma testleri yapılarak konuşmayı alma eşiği ve konuşmayı ayırdetme yüzdesi belirlenmiştir. Akustik impedans değerlendirmesinde, orta kulak basıncı ölçülmüş, kontrolateral refleks eşikleri belirlenmiştir. Hastaların timpanogramları çizdirilerek, statik impedans ve komplians değerleri hesaplanmıştır. Sonuç olarak hastaların, hipotiroidi tedavisi görmelerine rağmen çok hafif düzeyde işitme kayıpları olduğu ortaya çıkmış, bu işitme kayıplarının %56,6 iletim tipi, %20 sensorinoral tipte ve %6,6 mikst tipte olduğu belirlenmiştir. %16,6 normal işitme görülmüştür. Hastaların konuşma testleri ve akustik impedans bulguları normal sınırlardadır. Hastalardan elde ettiğimiz sonuçlar hipotiroidizmin işitme eşikleri üzerine etkisi olduğunu ortaya çıkarmışıtır. 56
Özet (Çeviri)
SUMMARY Present study was made on 30 children who had been diagnosed by the Endocrinology Unit of Hacettepe Pediatric Hospital. The children in both control and patient groups were subjected to medical examination in the Ear Nose and Throat Department's polyclinic and later they were subjected to audiologic assessement. During the audiologic study, air and bone transmission tresholds were assessed by pure tone and their speech reception treshold and the percentage of speech discrimination were determined after conduction of tests. During the acoustic empedance evaluation, the middle ear pressure was measured and contralateral reflex tresholds were determined. Tympanograms of the patients were drawn and static empedance and compliance values were calculated. In conclusion, it was determined that the patients suffered very small loss of hearing in spite of the hypothyroid treatment they had recevied and it was discovered that these losses of hearing were 56.6 % conductive type, 20 % sensorineural type and 6.69 % mixed type. The rate of normal hearing was 1 6.6 %. The speech tests and acoustic empedance findings of the patients are in normal limits. According to the data obtained from the patients, we have found out that hypothyroidism had effects on the tresholds of hearing.