Malatya'daki atık plastiklerden piroliz yöntemiyle alternatif yakıt üretilmesi ve içten yanmalı bir motorda yakıt olarak kullanılması
Production of alternative fuel with pyrolysis method from waste plastics in malatya and using fuel in an internal combustion engine
- Tez No: 572325
- Danışmanlar: PROF. DR. RASİM BEHÇET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Termodinamik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tezde, Malatya ilindeki atık plastiklerden piroliz yöntemiyle alternatif yakıt elde edilmesi ve bu yakıtı dizel yakıtla karıştırarak tek silindirli dizel bir motorda analizi deneysel olarak yapılmıştır. İlk olarak alternatif yakıt elde etmek için atık plastikler piroliz reaktöründe 450 °C 'de yaklaşık 20-25 dakika ısıl işleme tabi tutulmuştur. İkinci olarak ise bu sıcaklıkta elde edilen ürünler destilasyon işlemine tabi tutularak 216 °C ile 450 °C kaynama noktasına sahip olan ve atık plastik kaynaklı alternatif yakıtı oluşturan ürünler dereceli şişelerde toplanmıştır. Daha sonra atık plastik kaynaklı alternatif yakıt hacimsel olarak farklı oranlarda standart dizel yakıt (SDY) ile karıştırılarak karışım yakıtlar oluşturulmuştur. Karışım içerisindeki atık plastik kaynaklı alternatif yakıtın oranına bağlı olarak karışım yakıtlar; APY10 (%90 dizel, %10 APY), APY20 (%80 dizel, %20 AY), APEY10 (%80 dizel, %10 APY, %10 etanol) şeklinde isimlendirilmiştir. Test yakıtları 1000, 1500, 2000, 2500, ve 3000 devir sayılarında ayrı ayrı tek silindirli dizel motorda test edilmiş ve motor testlerinde kullanılan karışım yakıtların motor performans (motor gücü, motor torku, özgül yakıt tüketimi) ve egzoz emisyonları (CO, CO2, UHC) üzerindeki etkisi SDY ile karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Motor testlerinden elde edilen verilere göre; karışım içerisindeki atık plastik kaynaklı alternatif yakıt oranı arttıkça motor gücü ve motor torku değerlerinde azalma gerçekleşirken özgül yakıt tüketimi ve egzoz emisyon değerlerinde artma gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is experimentally to obtain alternative fuel from waste plastics in Malatya province by pyrolysis method and to mix this fuel with diesel fuel in a single cylinder diesel engine. First, waste plastics were heat-treated in the pyrolysis reactor at 450 ° C for about 20-25 minutes to obtain alternative fuel. Secondly, the products obtained at this temperature were subjected to distillation process and products having a boiling point of 216 ° C to 450 ° C and forming alternative fuel from waste plastic were collected in graduated bottles. Subsequently, blended fuels were formed by mixing alternate fuel from waste plastic with different proportions of standard diesel fuel (SDY). Mixture fuels depending on the ratio of alternative fuel originating from waste plastic in the mixture; APY10 (90% diesel, 10% APY), APY20 (80% diesel, 20% AY), APEY10 (80% diesel, 10% APY, 10% ethanol). Test fuels Engine performance (engine power, engine torque, specific fuel consumption) and exhaust emissions (CO, CO2, UHC) of mixed fuels tested in separate single cylinder diesel engines at 1000, 1500, 2000, 2500, and 3000 rpm The effect of this study was compared with the ESR. According to the data obtained from engine tests; As the alternative fuel ratio originating from waste plastic in the mixture increases, engine power and engine torque values decrease while specific fuel consumption and exhaust emission values increase.