Çark çapı küçültmenin dalgıç pompa performans karakteristiklerine etkisinin analizi
Analysis of the effect of impeller trimming on the submersible pump performance characteristics
- Tez No: 572329
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERGÜN KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Dünyada tüketilen elektrik enerjisinin önemli bir kısmı pompa sistemlerinde kullanılmakta ve bu oran bazı endüstrilerde %25-50 dolaylarına çıkmaktadır. İyi bir sistem dizaynı ve uygun pompa kullanılarak pompaların tükettiği enerjinin azaltılabileceğini söylemek mümkündür. Pompa performansını arttırmak ve enerji tüketimini azaltmak için bir takım yöntem ve prensipler ortaya konulmuştur. Çark kanalları arasında ara kanatçık kullanmak, çark çapını değiştirmek ve değişken debili pompa kullanmak bunlardan bazılarıdır. Bu çalışmada; β2k=30º kanat çıkış açısına ve z=5 kanat sayısına sahip dalgıç pompa çarkı üzerinde, çark çıkış çapındaki (D2) küçültmenin dalgıç pompa Hm=f(Q), Pe=f(Q) ve nü=f(Q) karakteristik eğrilerine etkileri deneysel olarak incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, çark çıkış çapında %2 oranında küçültme yapıldığında En iyi Verim Noktası (EVN) için pompa genel veriminde orijinal çarka göre % 3.3 artış sağlandığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
A significant portion of the electrical energy consumed in the world is used in the pump systems and this ratio rises to 25-50% in some industries. It is possible to say that the energy consumed by the pumps can be reduced by using a good system design and suitable pump. A number of methods and principles have been put forward to improve pump performance and reduce energy consumption. Some of these are the use of splitter blades between the impeller channels, changing the impeller diameter and using a variable flowrate pump. In this study; on the submersible pump impeller with blade discharge angle β2k=30º, and z=5 blade number, the effects of the impeller trimming on the submersible pump Hm=f(Q), Pe=f(Q) and nu=f(Q) characteristic curves have been investigated experimentally. According to the experimental results, it is observed that the overall efficiency of the pump for the Best Efficiency Point (BEP) is increased by 3.3% in accordance with original impeller when the impeller outlet diameter is reduced by 2%.