Akut mezenterik iskeminin tanısında d-dimerin önemi
The importance of d-dimer in diagnosis of acute mesenteric ischemia
  1. Tez No: 572330
  2. Yazar: SEMİH HOT
  3. Danışmanlar: DOÇ. NÜVİT ERCAN DURAKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
ÖZET AMAÇ Akut mezenterik iskemi (AMİ) akut karına yol açan, prognozu oldukça kötü bir patolojidir. Son yıllarda tanı ve tedavideki gelişmelere rağmen AMİ'de mortalite oranları hala %70-90 oranlarında devam etmektedir. Mortalite oranının bu denli yüksek olmasının nedenlerinin başında bağırsaklarda doku ölümü oluşmadan önce tanının konulmasındaki güçlük ve gecikme gelir. AMİ'nin tanısında serum belirteçlerinin yeri oldukça sınırlı olup son yıllarda D-dimer ile ilgili çalışmalar yapılmaktadır. Bu prospektif çalışmada AMİ'nin tanısında plazma D-dimer düzeyinin önemi araştırıldı. GEREÇ VE YÖNTEM Aralık 2001 – aralık 2003 tarihleri arasında ön tanısı AMİ olan 17, akut pankreatit olan 42 ve akut kolesistit olan 30 hastada plazma D-dimer düzeyleri lateks aglütinasyon immunoassay yöntemiyle semikantitatif olarak ölçüldü. 1/2 + (1000 - < 2000 ng/mL) düzeyi eşik değer olarak alınarak, bu eşik değerin üzerindeki D-dimer konsantrasyonları pozitif sonuç olarak kabul edildi ve D-dimerin AMİ tanısındaki duyarlık ve özgüllüğü hesaplandı. BULGULAR AMİ tanılı 17 hastadan dilüsyonsuz negatif, 1/1 pozitif ve 1/2 pozitif D-dimer düzeyine sahip olan yoktu. En düşük D-dimer düzeyi 8 hastada 1/4 pozitif idi. AMİ'nin özgüllüğü akut pankreatitten ayırıcı tanısında % 50, akut kolesistitten ayırıcı tanısında % 70, tüm kontrol gurubu için %58.3; duyarlığı % 100 idi. SONUÇ AMİ'nin akut pankreatit ve akut kolesistitten ayırıcı tanısında plazma D-dimer konsantrasyonunun ölçümü yararlı olabilir. Ancak, D-dimerin tanısal değerini daha açık bir şekilde ortaya koyabilmek için eşik değerin kantitatif olarak belirlendiği ve ayırıcı tanıya giren diğer akut karın nedenlerinin de kontrol gurubuna katıldığı daha geniş serili çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY AİM Acute mesenteric ischemia (AMI) is a very poor prognosis leading to acute abdomen. Despite recent advances in diagnosis and treatment, mortality rates in AMI are still 70-90%. The reason for this high mortality rate is the difficulty and delay in diagnosis before tissue death occurs in the intestines. The role of serum markers in the diagnosis of AMI is very limited, and D-dimer studies have been conducted in recent years. In this prospective study, the importance of plasma D-dimer level in the diagnosis of AMI was investigated. MATERIALS AND METHODS Between December 2001 and December 2003, plasma D-dimer levels were measured semiquantitatively by latex agglutination immunoassay method in 17 patients with AMI, 42 patients with acute pancreatitis and 30 patients with acute cholecystitis. D-dimer concentrations above this threshold are positive, taking 1/2 + (1000 -