Sistemik bir hastalık olarak psoriasiste okuler tutulumun araştırılması
Ocular findings in patients with psoriasis as A systemic disease
- Tez No: 572341
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLİN TÜREL ERMERTCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Psoriasis, keskin sınırlı eritemli plak veya papüller üzerinde yerleşmiş, sedefî-beyaz skuamlarla karakterize, epidermal proliferasyon artışı ile seyreden, tırnakları ve eklemleri de tutabilen, kronik, inflamatuvar bir deri hastalığıdır. Lezyonlar sıklıkla saçlı deri, diz, dirsek, sakral bölge ve eklemlerin ekstansör yüzlerinde simetrik olarak yerleşmektedir. Psoriasisin bir deri hastalığından fazlası olup aynı zamanda diğer sistemleri de etkileyebildiği bilinmektedir. Blefarit, inferior punktat korneal opasite, konjonktivit, göz kuruluğu, punktat epitelyopati, superfisyal punktat keratit, iritis, kronik iridosiklit, üveit, pigment dispersiyonu, trikiyasis, semblefaron, katarakt, episklerit ve periferal korneal erime sendromu psoriasiste bildirilmiş göz bulgularındandır. Bu çalışmada psoriasisli hastalarda göz bulgularının değerlendirilmesi ve bu bulguların yaş, cinsiyet, hastalık süresi, hastalık şiddeti, saçlı deri, eklem ve tırnak tutulumu ile ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmamıza klinik ve histopatolojik olarak psoriasis tanısı almış 18 yaş üstü 77 hasta ve 75 sağlıklı kontrol grubu dâhil edildi. Hastaların yaş, meslek, sigara kullanımı ve süresi, aile öyküsü, hastalık süresi gibi bilgileri sorgulandı. Tırnak, saç ve eklem tutulumu değerlendirildi. PASI skoru hesaplandı. PASI skoru 1-10 olanlar ''hafif'', 10 un üzeri olanlar ''şiddetli'' psoriasis olarak değerlendirildi. Tüm olgulara biyomikroskopik muayenesi, fundus bakısı, gözyaşı kırılma zamanı, Schirmer testi, görme keskinliği, göz içi basıncı, göz hareketleri değerlendirmesi yapıldı. Hastaların speküler mikroskopi ve optik koherens tomografisi (OKT) çekildi. Korneal menisküs parametreleri hesaplandı. Kuru göz semptomları açısından OSDI skoru hesaplandı. Çalışmamızda tırnak ve saç tutulumu olan hastalarda olmayanlara göre PASI skoru anlamlı derecede yüksek bulundu. Yapılan göz muayenesinde hastaların %5,19 unda blefarit, %2,59 unda nükleer katarakt ve %1,29 unda pterjium izlendi. Hastaların yapılan göz dibi muayenesinde %2,59 hastada retinal epitel pigment değişikliği ve %1,29 unda asteroid hyelozis izlendi. BUT testi sonuçlarına göre psoriasisli grupta %79,2 hastanın ve kontrol grubunda %2,6 kişinin gözyaşı kırılma zamanının 10 saniyenin altında olduğu görüldü. Blefarit kadın hastalarda daha sık izlenirken göz kuruluğu erkeklerde sıktı. Speküler mikroskopide CV (değişkenlik katsayısı) ve HEX (hegzagonal hücre oranı) istatistiksel olarak anlamlı izlendi. ÖS-OKT (ön segment optik koherens tomografi) de santral, temporal, superior ve inferior korneal epitel kalınlıkları istatistiksel olarak anlamlı saptandı. Gözyaşı menisküs bulguları değerlendirildiğinde psoriasisli grupta gözyaşı menisküs alanının anlamlı olduğu izlendi. Psoriasisli tüm hastalar, takip ziyaretleri sırasında kuru göz, blefarit, konjonktivit ve üveit gibi göz hastalıkları açısından düzenli olarak taranmalıdır. Hastalar rutin muayene sırasında gözlerde rahatsızlık (ağrı / tahriş / yabancı cisim hissi / kuru göz / fotofobi), kirpiklerin dökülmesi, şişmiş / ağrılı göz kapakları, gözlerde kızarıklık, periokuler veya kapak lezyonları ve görmede değişiklikler açısından sorgulanmalı; gereklilik halinde göz hastalıklarına yönlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Psoriasis is a chronic, inflammatory skin disease; characterized by white squam located on sharp erythematous plaques or papules with increased epidermal proliferation and also involving the nails and joints. The lesions are often located symmetrically on the extensor surfaces of the knee, elbow, sacral region, scalp and joints. It is known that psoriasis is more than a skin disease and can also affect other systems. Blepharitis, inferior punctate corneal opacity, conjunctivitis, dry eye, punctate epitheliopathy, superficial punctate keratitis, iritis, chronic iridocyclitis, uveitis, pigment dispersion, trichiasis, symlepharone, cataract, episcleritis, and peripheral corneal melt syndrome are eye findings reported in psoriasis. In this study, we aimed to investigate eye findings and examination results in psoriatic patients and their relationship with age, sex, disease duration, disease severity, scalp, joint and nail involvement. Seventy-seven patients over 18 years of age diagnosed as psoriasis clinically and histopathologically and 75 healthy control groups were included in the study. Information about age, occupation, smoking habit and duration, family history, duration of illness was questioned. Nail, hair and joint involvement were evaluated. PASI score was calculated. Those with a PASI score of 1-10 were considered as 'mild' and those with a score of more than 10 were considered as 'severe' 'psoriasis. Biomicroscopic examination, fundus examination, tear break-up time, Schirmer test, visual acuity, intraocular pressure and eye movements were evaluated in all cases. Specular microscopy and optical coherence tomography (OCT) were performed. Corneal meniscus parameters were calculated. OSDI score was calculated for dry eye symptoms. In our study, the PASI score was significantly higher in patients with nail and hair involvement than those without. Blepharitis was observed in 5.19%, nuclear cataract was 2,59% and pterygium was found in 1,29% of the patients. Retinal epithelial pigment changes were observed in 2,59% of the patients and asteroid hyelosis was found in 1,29% of the patients. According to the results of the BUT test, 79,2% of the patients with psoriasis and 2,6% of the control group had a tear break-up time of less than 10 s. Blepharitis was more common in female patients, whereas dry eye was common in men. In specular microscopy, CV (coefficient of variability) and HEX (hexagonal cell ratio) were statistically significant. Central, temporal, superior and inferior corneal epithelial thicknesses were found to be statistically significant in AS-OCT (anterior segment optical coherence tomography). When tear meniscus findings were evaluated, it was observed that tear meniscus area was significant in psoriasis group. All patients with psoriasis should be screened regularly for eye diseases such as dry eye, blepharitis, conjunctivitis and uveitis during follow-up visits. Patients should be questioned for routine discomfort (pain / irritation / foreign body sensation / dry eye / photophobia), loss of eyelash, swollen / painful eyelids, redness of the eyes, periocular or eyelid lesions and visual changes; if necessary, it should be recommended to see an opthalmologist.