Streptozotosin ile indüklenen diyabetli sıçan aort ve korpus cavernosum dokularında mitotempo'nun endotel üzerine muhtemel koruyucu etkisi
Possible protective effect of mitotempo on endothelium in rat aortic and corpus cavernosum tissues induced by streptozotocin
  1. Tez No: 572340
  2. Yazar: ESER YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK CEM SONER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmada streptozotosin ile indüklenen diyabetli sıçanlara 4 hafta boyunca 0.7 mg/kg oral gavaj yoluyla mitotempo uygulanarak diyabetin oluşturduğu endotelyal disfonksiyon ve erektil disfonksiyon üzerine etkileri incelenmiştir. Kontrol grubu, diyabet grubu ve diyabet + mitotempo uygulanmış olan gruplardan sakrifiye edildikten sonra elde edilen torasik aortlar ve korpus kavernosumlar 37 oC'de sabit tutulan ve %95 O2 + %5 CO2 karışımı ile gazlandırılan 10 ml Krebs-Henseleit (KHS) içeren organ banyolarına alındı. Uygulanan prosedürlere verilen cevaplar izometrik olarak kaydedildi. 10-6 M fenilefrin FE uygulanması ile doku kasılma yanıtlarında diyabetes mellitus (DM) grubu ile kontrol ve Mitotempo grupları arasında hem aort hem de KK yanıtları anlamlı bir fark görülmemiştir. Doku kasılmasının ardından aort ve KK dokularında 10-9 M ve 10 -5 M kümülatif Asetilkolin (Ach) uygulaması ile gevşeme yanıtları incelenmiştir. Ach kontrol grubunda ve diyabet + mitotempo grubunda diyabet grubuna kıyasla anlamlı olarak daha fazla gevşemeye neden olmuştur. Bu sonuçlar streptozotosin ile indüklenen diyabetli sıçanlarda mitotempo uygulamasının torasik aortlar ve korpus kavernosumlarda Ach ile gevşeme yanıtlarını artırarak diyabetin oluşturduğu endotelyal disfonksiyon ve erektil disfonksiyonda etkili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of endothelial dysfunction and erectile dysfunction by administering mitotempo by oral gavage of 0.7 mg / kg for 4 weeks to streptozotocin-induced diabetes rats. After sacrificing the control group, the diabetic group and the diabetic and mitotempo treated groups, the obtained thoracic aortas and corpus cavernosums were taken containing 10ml Krebs-Henseleit (KHS), kept constant at 37° C and gasified with 95% O2 and %5 CO2 organ baths. Responses to the procedures were recorded isometric. There was no significant difference between DM and control and Mitotempo groups in the response to tissue contraction with 10-6 M phenylephrine FE. After tissue contraction, relaxation responses of aortic and KK tissues by using 10-9 M and 10 -5 M cumulative acetylcholine were examined. Ach caused significantly more relaxation in the control group and in the diabetes + mitotempo group than in the diabetes group. These results indicate that mitotempo administration in streptozotocininduced diabetic rats is effective in endothelial dysfunction and erectile dysfunction by increasing Ach relaxation responses in thoracic aorta and corpus cavernosum.