Sera koşullarında fasulye üzerinde tetranychus urticae (koch) mücadelesinde avcı akar neoseiulus californicus (mcgregor) ile bazı pestisitlerin kullanımı
Using some pesticides and predatory mite neoseiulus californicus (mcgregor) to control tetranychus urticae (koch) on bean plantunder greenhouse conditions
  1. Tez No: 572348
  2. Yazar: EDA ÖNEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP AY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Bu çalışmada örtüaltı yetiştiriciliğinde bazı pestisitler ile biyolojik mücadele etmeni olarak kullanılan Neoseiulus californicus (NC) (McGregor) (Acari: Phytoseiidae)' un ayrı ayrı ya da birlikte kullanıldığı zaman Tetranychus urticae (Koch) (Acari: Tetranychidae) ile mücadelede etkisi karşılaştırılmıştır. Bu amaçla, özellikle örtüaltı sebze yetiştiriciliğinde yoğun olarak kullanılan ve Entegre Zararlı Yönetimi programları içerisinde öncelik verilen bir biyopestisit olan azadirachtin (Az) ve insektisit-akarisit özelliğe sahip olan spiromesifen (Sp) kullanılmıştır. Seçilen tarımsal ilaçların ve NC'nin T.urticae'ye etkilerinin belirlenmeleri amacıyla 200 m²'lik örtüaltı alanında sırık fasulye bitkileriyle 1'er m²'lik tesadüf parseli deneme desenine göre yalnızca Az, Az+NC, yalnızca Sp, Sp+NC, yalnızca NC ve kontrol olmak üzere 6 karakterli deneme kurulmuştur. Denemeler uygulanan parsellerde 3 tekerrürlü olarak kurulmuştur vesayımlar 1., 3., 5., 7., 14., 21. ve 28. günlerde canlı nimf, ergin ve yumurta üzerinden yapılmıştır. Sonuç olarak; yalnızca Sp ve Sp+NC kombinasyonu uygulanan parsellerde T. urticae popülasyonun ekonomik zarar eşiği altında kaldığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis we aimed that compare of using some pesticides and predatory mite Neoseiulus californicus (NC) (McGregor) (Acari: Phytoseiidae) by singly and with combinated effect to control Tetranychus urticae (Koch). Biopesticide azadirachtin (Az) ve insecticide-acariside Spiromecifen (Sp) which are using in IPM programs and green house farming widely is used. To gained results used six character studies including only Az, Az+NC, only Sp, Sp+NC, only NC and control were established as 3 recurrence according to completely randomized design in the green house and were counted 1., 3., 5., 7., 14., 21. ve 28. Days as live nymphs, egg and adult. In conclusion, T.urticae populations were successfully supressed according to the control trial swhich are established only Sp and Sp+NC combination.