Yönetici desteği ile pozitif psikolojik sermaye ilişkisi: Beş yıldızlı otel işletmelerinde bir araştırma
The relationship between supervisor support and positive psychological capital: A research in five-star hotels
- Tez No: 572347
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA YILDIRIM
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma, yönetici desteği ve pozitif psikolojik sermaye arasındaki ilişkiyi ölçmek amacıyla yapılmıştır. Bu amaç çerçevesinde çalışma, Alanya ilçesindeki beş yıldızlı otel çalışanlarından 559 kişiye uygulanmıştır. Nicel araştırma yöntemlerinden anket tekniği kullanılmıştır. Toplanan veriler SPSS 22 programı ile analiz edilmiştir. Frekans, basit regresyon ve basit korelasyon analizleri ile birlikte farklılaşmaları görmek maksadıyla t testi, ve anova testleri yapılmıştır. Çalışmanın sonucuna göre yönetici desteği ile pozitif psikolojik sermaye arasında pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki olduğu görülmektedir. Yönetici desteği düzeyinin, çalışanların pozitif psikolojik sermayelerini düşük düzeyde etkilediği görülmüştür. Yönetici desteğinin; özyeterlilik, umut, iyimserlik ve dayanıklılık boyutları ile pozitif yönlü ve anlamlı ilişki içerisinde oldukları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to measure the relation between supervisor support and positive psychological capital. Within the scope of this aim, the study has been conducted on 559 inividuals from five-star hotels in Alanya district. Questionnaire technique of quantitative methods has been used. Collected data have been analyzed by SPSS 22. In addition to the frequency, simple regression and simple correlation analysis, t test anda anova tests have been made to detect differenciations. According to the results of the study, a positive and significant relation has been found between supervisor support and positive psychological capital. It has been observed that the supervisor support level has a low impact on the positive psychological capital of workers. The results have shown positive and significant relation between supervisor support and self-efficacy, hope, optimism and resilience.