Türkiye'de il bazında patent başvuruları-ekonomik büyüme ilişkisi: Ekonometrik bir analiz
Patent applications by province and economic growth relationship in Turkey: An econometric analysis
  1. Tez No: 572352
  2. Yazar: ÖZGE YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HARUN ÖZTÜRKLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, İşletme, Econometrics, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu tez il bazında patent başvuruları ile ekonomik büyüme arasındaki ilişkiyi ekonometrik olarak analiz eden uygulamalı bir çalışmadır. Çalışma ilk olarak patentin tanımı, tarihçesi; ekonomik büyümenin tanımı, türleri ve ilgili kavramları ekonomik büyüme modelleri; yenilik kavramının tanımlanması, yeniliğin türleri ve yeniliğin ekonomik büyüme modellerinde nasıl ele alındığının incelenmesiyle ve ardından literatür değerlendirmesi ile başlamaktadır. Çalışma ikinci adımda, 2001 Sonrası Dönemlerde Türkiye Ekonomisinde Bölgesel Gelişme başlığı altında ilk önce 2001 krizinin nedenleri ve etkileri açıklanmaya çalışılmış daha sonra güçlü ekonomiye geçiş programı anlatılmıştır. Ardından İstatistiki Bölge Birimleri Sınıflamasında 12 bölgeden oluşan Düzey 1 kapsamındaki İstanbul, Ege, Batı Marmara, Doğu Marmara, Akdeniz, Batı Karadeniz, Doğu Karadeniz, Orta Anadolu, Kuzeydoğu Anadolu, Batı Anadolu, Ortadoğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölge'lerine ait ekonomik gelişim; nüfusunun gelişimi, Kişi Başına Gayrisafi Yurtiçi Hasılanın gelişimi, iktisadi faaliyet kollarına göre Gayrisafi Yurtiçi Hasılanın gelişimi, ar-ge alanına ilişkin gelişmeler, istihdamdaki gelişmeler, eğitim düzeyindeki gelişimler, sağlık göstergelerindeki gelişmeler, dış ticaretin gelişimi ve göçe ilişkin gelişmeler ile ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışmanın ekonometrik analiz bölümünde ise 81 ile ait 2004-2017 yılları arasındaki patent başvuruları sayısı, üniversite mezunu sayıları, dışa açıklık oranları ve alınan göçlere ilişkin veriler bir panel veri kurgusu içerisinde modellenmektedir. Kurgulanan ekonometrik modellerin tahmin sonuçlarına göre, teorik ve ampirik beklentiler ile uyumlu olarak, değişkenlerin ekonomik büyümeye katkı sağladığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis is an applied study that econometrically analyzes the relationship between patent applications by province and economic growth. The study first begins with the definition of the patent and its history; definition, types, models and related concepts of economic growth; the definition of the concept of innovation, an examination of the types of innovation and how the innovation is handled in economic growth models, and continues with a review of the literature. In the second part of the study, under the title of Regional Development in Turkey's Economy, first the causes and effects of the 2001 economic have been explained and later Turkey's transition to strong economy program has been described. Then, the economic development of Istanbul, Aegean, West Marmara, Eastern Marmara, Mediterranean, Western Black Sea, Eastern Black Sea, Central Anatolia, Northeast Anatolia, Western Anatolia, Middle East Anatolia and Southeast Anatolia Regions, which consist of 12 regions in the Classification of Statistical Region Units; has been explained by development of population, development of Gross Domestic Product Per Capita, development of Gross Domestic Product by economic activity, developments related to R & D, developments in employment, developments in education level, developments in health indicators, developments in foreign trade and migration. In the econometric analysis section of the study; The data on the number of patent applications, the number of university graduates, openness rates and migration numbers of 81 provinces between 2004 and 2017 are modeled in a panel data structure. According to the estimation results of the econometric models, it is concluded that the variables contribute to economic growth in line with the theoretical and empirical expectations.