Magnezyum alaşımının kriyojenik ve kuru şartlar altında frezelenebilirliğinin deneysel araştırılması
An experimental investigation on machinability of magnesium alloy under cryojenic and dry conditions
  1. Tez No: 572353
  2. Yazar: HÜSNÜ KAYHANLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR KÖKLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Magnezyum alaşımları düşük yoğunluk ve mükemmel işlenebilirlik özelliklerine sahip olmasına rağmen alüminyum alaşımları gibi yaygın olarak kullanılmamaktadır. Akademik literatürde magnezyum alaşımlarının tornalanması ilgili pek çok çalışma varken bu alaşımların frezeleme prosesi ile ilgili sınırlı çalışma mevcuttur. Ayrıca bu alaşımların kriyojeniğe daldırılmış vaziyette işleme ile ilgili hiçbir çalışma yoktur. Bu yüksek lisans tez çalışmasında AZ31B magnezyum alaşımına farklı fener mili hızlarında, farklı ilerleme hızlarında ve farklı kesme derinliklerinde kuru ve kriyojenik koşullarda kanal açma operasyonu yapılmıştır. Kesme testleri, içi sıvı nitrojen ile dolu olan termal yalıtkan bağlama kalıbı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Deneysel çalışmada frezeleme kuvvetleri, sıcaklık, talaş, takım aşınması, yüzey topografyası, kanal içi sertlikler ve taramalı elektron mikroskopu ile yüzey görüntüleri incelenmiştir. Deneylerin kriyojenik ortamda yapılması kesme kuvvetlerini artırmıştır. Kuru kesme şartları altında yapılan frezeleme testlerinde oluşan talaşlar kriyojenik kesmeye nazaran hayli büyük formda oluşmuştur. Ayrıca kriyojenik kesme şartlarında yapılan deneylerde kesici kenara malzeme yapışmaları kuru kesme şartlarında yapılan testlere nazaran daha az oluşmuştur. Kriyojenik kesme şartları altında yapılan frezeleme testlerinde daha düzgün yüzeyler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Although magnesium alloys have low density and excellent machinability characteristic, they are not widely used compared with aluminum alloys. There are many studies about turning of magnesium alloys in academic literature but there are limited studies about milling process of these alloys. Furthermore, there is no study regarding machinability of these alloy immersed in a cryogenic media. In this master thesis, milling of AZ31B magnesium alloy at different spindle speeds, feed rates and different cutting depths was performed in dry and cryogenic conditions. Cutting tests were performed using a thermally insulated fixture which is filled with liquid nitrogen. In the experimental study, milling forces, temperature, chip, tool wear, surface topography, borehole hardness and surface electron microscopy images were examined. Experiments performed in the cryogenic environment increased cutting forces. Chips formed in dry cutting conditions were formed in a rather large form compared to cryogenic cutting condition. Besides, in cryogenic condition, material adhesion to the cutting edges was less than that in the dry cutting conditions. Smoother surfaces were obtained in milling tests performed under cryogenic cutting conditions.