Manyetik alan etkisi altında fonksiyonel derecelendirilmiş kapların stres analizi
Stress analysis of functionally graded pressure vessels under the effect of uniform magnetic field
  1. Tez No: 572359
  2. Yazar: ANWR TEMO
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DURMUŞ YARIMPABUÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada, homojen manyetik alanın etkisi altında iç basınca maruz kalan fonksiyonel olarak derecelendirilmiş kalın cidarlı silindirik ve küresel cisimlerin statik gerilme analizi sayısal olarak incelenmiştir. Bu cisimlerin bir metal ve seramik karışımından yapıldığı ve tüm malzeme özelliklerinin ve manyetik geçirgenliğin eksponansiyel olarak radyal yönünde derecelendirildiği varsayılmaktadır. Bu koşullar altında doğrusal sınır değer problemi elde edilir. Bu diferansiyel denklemin çözümü hem Tamamlayıcı Fonksiyonler Yöntemi hem de Pseudosplectal Chebyshev Yöntemi ile ele alınmıştır. Bu yöntemlerden ilki, sınır değer problemini başlangıç değer problem sistemine dönüştürerek çözülmesini sağlayan bir yaklaşım iken, ikincisi ise diferansiyel matris yaklaşımına dayanan ve diferansiyel denklemi lineer denklem sistemine dönüştüren yaklaşımdır. Literatürde mevcut olan çözümler bu çalışmada elde edilen sonuçları doğrulamak için kullanılmıştır. İki farklı karışım malzemesi ile düzgün manyetik alanın, gerilme ve yer değiştirme dağılımları üzerindeki etkileri grafiksel gösterimle ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the static stress analysis of functionally graded thick cylindrical and spherical bodies subjected to an internal pressure under the effect of uniform magnetic field are discussed numerically. It is assumed that these bodies are made from a mixture of metal and ceramic and the all material properties and magnetic permeability are graded exponentially in raial direction. These conditions result in linear boundary value problems. The solution of these differential equation are handled by both the Complementary Function Method and the Pseudosplectal Chebyshev Method. The former is a method that allows the boundary value problem to be solved by converting the boundary value problem into an easily solvable initial value problem system, while the latter is based on the differential matrix approach and converts the differential equation into a system of linear equations by this approach. The solutions available in the literature are used to confirm the results obtained in this study. The effects of two different mixture materials and uniform magnetic field on stress and displacement distributions are shown in graphical form.