Yetenek yönetiminin iş tatmini ve örgütsel bağlılıktaki rolü
The role of talent management on job satisfaction andorganizational commitment
- Tez No: 572360
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TOMANBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Araştırmamın amacı Yetenek Yönetimi, İş Tatmini ve Örgütsel Bağlılığın tanımlanması yanında çalışana ve örgüte ne gibi etkiler getirdiğinin açıklanmasıdır. Yetenek Yönetimi, Örgütsel Bağlılık ve İş Tatmini, her işletmede büyük öneme sahip olan çalışan verimliliği üzerinde etkilidir. Uzun vadeli ve stratejik kavramlar olan bu yaklaşımlar, iş gücü devir oranının düşürülmesi, örgüt iklimi oluşturulması gibi farklı kavram ve maliyet unsurları üzerinde de etkilidir. Çalışanın verimli olması, örgütsel amaçlara daha hızlı ve verimli şekilde ulaşmayı sağlar. Kopyalanamayan tek unsur sayılan İnsan Kaynağı Yönetiminde etkili olan bu unsurlar saha çalışması ile netleştirilmeye çalışılmış ve çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of my research is to describe the effects of Talent Management, Job Satisfaction and Organizational Commitment also explain the effects on the employees and the organization Talent Management, Organizational Commitment and Job Satisfaction are effective on employee productivity, which has great importance in every business. These approaches, which are long-term and strategic concepts, are also effective on different concepts and cost elements such as decrease the turnover rate and creating an organizational climate. The productivity of the employee enables to reach the organizational goals faster and more efficiently. The elements which has an effect on the human resources management that considered, as the only element cannot be copied has been tried to be clarified and various suggestions have been made.