Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin eleştirel düşünme eğilimleri, empatik eğilimleri ve karar verme düzeylerinin incelenmesi
Levels of decision-making, critical thinking and empathic tendency of Sports Sciences Faculty students
  1. Tez No: 572363
  2. Yazar: ÖZLEM GÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZAFER DOĞRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmanın amacı, Spor Bilimleri Fakültesi (SBF) öğrencilerinin eleştirel düşünme, empatik eğilim ve karar verme düzeylerinin incelenmesidir. Araştırmaya 2018-2019 eğitim öğretim yılında Hitit Üniversitesi SBF'nin Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi, Spor Yöneticiliği, Antrenörlük Eğitimi ve Rekreasyon bölümlerinde öğrenim gören 397 erkek 184 kadın toplam 581 öğrenci katılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Eleştirel Düşünme, Empatik Eğilimler ve Karar Verme Stilleri Ölçekleri kullanılmıştır. Verilerin analizinde deneklere ilişkin tanımlayıcı istatistikler, varyasyon katsayısı, bağımsız örneklem t Testi, tek yönlü ANOVA, post hoc testlerden Scheffe, Kruskal-Wallis, Mann-Whitney U testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine critical thinking, empathic tendency and decision-making levels of the students studying Sport Sciences in Hitit University during 2018-2019 academic year. The experiment group (n=581; 397 males and 184 females) was composed of the students studying Physical Education and Sports Education, Sports Management, Coaching Education, and Recreation. Personal information form, critical thinking scale, empathic tendency scale and decision making styles scales were used to collect data. Descriptive statistics, coefficient of variation, independent samples t test, One-Way ANOVA, Scheffe as a post-hoc, Kruskal-Wallis H, Mann-Whitney U tests were used to analyze data.