Trakya Bölgesi mısır ekim alanlarında bulunan zaralılar ve bunların doğal düşmanları üzerinde araştırmalar
Researchs on the pests and their natural enemies which were found the corn graving areas in thrace region
- Tez No: 57237
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİHAL ÖZDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Trakya Bölgesi mısır ekim alanlarındaki zararlı ve yararlı böcekleri saptamak amacıyla 1995-1996 yıllan arasında bu araştırma yapılmıştır. Araştırmada zararlılar olarak Homoptera takımından 20 tür, Coleoptera takımından 3 tür, Lepitoptera takımından 5 tür bulunmuştur. Bölgede çok yaygın olan türler Ostrinia mıbüalis Hbn. (Lepidoptera, Pyralidae), Hellcoverpa armigera Hbn., Agrotis ipsilon (Hufnagel), Spodoptera exigua Hbn. (Lepidoptera, Noctudidae), Lema melanopa L. (Coleoptera, Chrysomelidae), Rhopalosiphummaidis Fich., Rhopaloslphum padl L. (Homoptera, Aphididae), Zygtnidia puttula (Boh.) (Homoptera, Cicadellidae) ve Hyalesthesobsoletus Sing. (Homoptera, Cixidae)'dur. Bölgede az sayıda rastlanılan türler ise Autographa gamma L. (Lepidoptera, Noctuidae), Aphis Jabae Scop. (Homoptera, Aphididae), Zyginidia scutellaris (H.S), Psammotettix striatus (L.), Euscelis incisus Kirschb., Euscelis plebejus (Fall.), Thamnotettix zelleri Kirschb. Anaceratagallia rtbauti Oss. Hardy a anatolica Zachvatkin, Mocydla crocea Herrich-Shaffer (Homoptera, Cicadellidae), Laodelphax striatus (Fail.) (Homoptera, Delhacidae), Cercopis intermedia Kirschb. (Homoptera, Cercopidae), Agalmattumjlavescens Ol. (Homoptera, Issidae), Tettlgometra leucophea Pressl. (Homoptera, Tettigometridae), Pentastridius leperinus (L.), Reptalus quinquecoctatus (Dufour), Tachycixius desertorum (Fieb.) (Homoptera Cixidae), Pseudotrematodes frivaldskyi Mer. (Coleoptera, Melolonthidae), Tropinota hirta Poda (Coleoptera, Cetonidae)'dır. Yararlı böceklerden 13 tür bulunmuştur. Bu türlerden en fazla Coccinella septempunctata L., Semiadalia undecimnotata Schneider, Scymnus rubromaculatus (Goeze) ve Propylaeaquatuordecimpunctata (L)'dır. Hippodamia variegata (Goeze), Scymnus subvillosus (Goeze), Adonia vartegata Goeze, Thea vigintiduopunctata (L.), Coccimıla quatuordecimpustulata (L.) ve Scymnus frontalis Fab. (Coleoptera, Coccinellidae), Eptsyrphusbalteatus (De Geer), Metasyrphus corollae (Fabr.) ve Sphaerophoriarueppeüi (Wied) az sayıda bulunmuştur. Ayrıca bölgede 3 tür [Corvus Jrugüegus, Corvus corone comix, Corvus monedüla) karga cinside mısırda zararlı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY This study was carried out to determine pest and beneficial insects of corn fields in the Thrace Region provinces between 1955-1996. 20 species of Homoptera order, 3 species of Coleoptera order, and 5 species of Lepidoptera order were determined as pests of corn in the study. The most widespread species in the region are: Ostrinianubtlalis Hbn. (Lepidoptera, Pyralidae), Helicoverpa armigera Hbn., Agrotis Ipsüon (Hufnagel), Spodoptera exlgua Hbn. (Lepidoptera, Noctudldae), Lema melanopa L. (Coleoptera, Chrysomelidae), Rhopalosiphum maldis Fich., Rhopalosiphum padi L. (Homoptera, Aphididae), Zyginidia pullula (Boh.) (Homoptera, Cicadellidae) and Hyalesthes obsoletus Sing.(Homoptera, Cixidae). The rarely found species are Autographa gamma L. (Lepidoptera, Noctuidae), Aphis fabae Scop. (Homoptera, Aphididae), Zyginidia scutellaris (H.S.), Psammotettix striatus (L.), Euscelis Incisus Kirschb., Euscelisplebejus (Fall.), Thamnotettix zelleri Kirschb. Anaceratagalltaribauti Oss. Hardya anatolica Zachvatkin, Mocydla crocea Herrich-Shaffer (Homoptera, Cicadellidae), Laodelphax striatus (Fall.) (Homoptera, Delhacidae), Cercopis intermedia Kirschb. (Homoptera, Cercopidae), Agalmatiumjlavescens Ol. (Homoptera, Issidae), Tettigometra leucophea Pressl. (Homoptera, Tettigometridae), Pentastridius leperinus (L.), Reptalus quinquecoctatus (Dufour), Tachycixius desertorum (Fieb.) (Homoptera Cixidae), Pseudotrematodesjrlvaldskyi Mer. (Coleoptera, Melolonthidae), Tropinota hirta Poda (Coleoptera, Cetonidae). 13 beneficial species were collected also. Of these species Coccinella septempunctata L., Semiadalia undecimnotata Schneider, Scymnus rubromaculatus (Goeze) Propylaea quatuordecimpunctata (L) and Propylaea quatuordecimpunctata (L) were found commonly. The rarely found beneficial species are Hippodamia varlegata (Goeze), Scymnus subvtilosus (Goeze), Adonia varlegata Goeze, Thea vigtntiduopunctata[L.), Cocclnulaquatuordecimpustulata{L.) and Scymnus frontalis Fab. (Coleoptera, Coccinellidae), Episyrphus balteatus (De Geer), Metasyrphus corollae (Fabr.) and Sphaerophoria rueppelli (Wied)Ill 3 genus of crows {Corvusjrugilegus, Corvus corone comix, Corvus monedula) were found pest of corn in the region, additionaly.