Trakya bölgesinde mısır ve fasulye karışık ekimi üzerine araştırmalar
The Researches on the mixed sowing of corn and bean in thrace region
- Tez No: 57256
- Danışmanlar: PROF. DR. TEMEL GENÇTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ TRAKYA BÖLGESİNDE MISIR VE FASULYE KARIŞIK EKİMİ ÜZERİNE ARAŞTIRMALAR. Ali YERTUTAN Trakya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Temel GENÇTAN Üye: Prof. Dr. Sezen ŞEHİRALİ Üye: Yrd. Doç. Dr. İsmet BAŞER Bu araştırma Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsü 'nün üretim alanlarında 1992 yılında tesadüf blokları deneme desenine göre kurulmuştur. Araştırmada Trakya Bölgesi 'nde mısır ve fasulye karışık ekim olanaklarını belirlemek ve karışımda yer alacak en uygun bitki oranını tespit etmek amaçlanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre; mısır ve sırık fasulyenin karışık ekiminde 2:2 ve 1:2 ekim oranları Trakya Bölgesi için en uygun bulunmuştur. Mısırın bodur fasulyeyle değişik oranlardaki karışık ekim desenleri Trakya Bölgesi için uygun bulunmamıştır. Elde ettiğimiz sonuçlara göre, farklı ekim desenlerinde mısırda bitki boyu 192.37 - 166.17 cm, koçan sayısı 1.5 - 1.07 adet, koçan uzunluğu 23.20 - 19.93 cm, koçanda tane sayısı 753.93 - 606.20 adet. bin tane ağırlığı 319.33 - 290.25 g. ve tane verimi 992.633 - 662.767 kg/da arasında değişmiştir. Sırık fasulyede bitkide bakla sayısı 37.57- 29.80 adet. baklada tane sayısı 6.27 - 5.62 adet ve tane verimi 231.700 -134.723 kg/da arasında bulunmuştur. Bodur fasulyede ise bitkidebakla sayısı 22.07 - 12.10 adet, baklada tane sayısı 4.51 - 3.82 adet ve tane verimi 154.66 - 112.37 kg/da arasında belirlenmiştir. İncelenen özellikler arasında ikili ilişkilere göre, mısırda tane verimi ile bitki boyu (r=0.768**), koçanda tane sayısı (r=0.830**), koçan uzunluğu (r=0.821**), bin tane ağırlığı (r=0.766**) ve bitkide koçan sayısı (r=0.446**) arasında önemli ve olumlu ilişki, bodur fasulyede tane verimi ile bitkide bakla sayısı (r = 0.523**) ve baklada tane sayısı (r = 0.619**) arasında olumlu ve önemli ilişki, sırık fasulyede ise tane verimi ile baklada tane sayısı (r= 0.401) arasında önemsiz ve olumlu (r=0.492*) ilişkiler bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
S^esssKSSgsSSStr: ABSTRACT Master Thesis THE RESEARCHES ON THE MIXED SOWING OF CORN AND BEAN IN THRACE REGION Ali YERTUTAN Trakya University Institute of Natural and Applied Sciences Department of Field Crops Advisor: Prof. Dr. Temel GENÇTAN Jury: Prof. Dr. Sezen ŞEHİRALİ Jury: Yrd. Doç. Dr. İsmet BASER This research was conducted according to complated Randomized desing in the production areas of the Wineyard Research Institute in Tekirdağ in 1996. It was aimed to determine possibilites of mixed sowing and establish the proportion of most sultiable plant which will take part in the mixture. As results obtained: In mixed sowing of corn and stake bean was determined the most suitable of the 2:2 and 1:2 mixed rates for Trakya Region. In addition, it was found unsuitabe of the various mixed sawing rates of corn and bean for Trakya Region. According to results obtained, plant height, number of leaves per plant, height number of grains per plant, thousand kernel weight, grain yield per unit plant in corn changed between 192.37-166.17 cm. 753.93 - 606.20. 319.33 - 290.259. 992.633 - 662.767 kg/da respectively. Number of pod per plant, number of grain in pod per plant and grain yield in climbing bean were found between 37.57-29.80 unit. 6.27-5.62 unit and 231.700-134.723 kg/da while number of pod perplant, number of grain in pod per plant and grain yield in bean were determined between 22.07-12.10 unit and 154.66-112.37 kg/da respectively. According to research results, it was found significant and positive correlation between grain yield in corn and plant height (r = 0.768**), number of grain in cob (r = 0.830**), cob lenght (r = 0.821**). thousand kernel weight (r=0.766**) and number of vcop per plant (r = 0.446**). It was determined significant and positive correlation between grain yield and number of grain in pod (r = 0.619**). In addition, it was found insignificant and positive correlation between grain yield in stakebeand and number of grain in pod(r = 0.401) While it was found positive and significant correlation between grain number in pod (r = 0.492*).