Mikromülsiyonların fizyokimyasal özelliklerinin incelenmesi
Examining the feature physicochemistry of micromulsions
- Tez No: 57236
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET İŞCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZET Mikroemülsiyonların karar lılığına etki eden faktörlerin basında; surf aktant, yag, su, elektrolit miktarları ve yüzey gerilim gelmektedir. Yapılan çalışmada SDS miktarı arttıkça sistemin tek fazlı, azaldıkça iki ve üç fazlı olduğu tespit edilmiştir. Misel çözelti fazının iki fazda su fazı ile, üç fazda su ve yag fazları ile dengelendiği ortaya çıkmıştır. üç fazlı sistemlerde maksimum doygunluk olup, fazlar birbirleri ile dengelenmiştir. Bu nedenle sıcaklık sistemin kararlılığına etki etmez, iki fazlı sistemlerde NaCl miktarı arttıkça alt fazın hacmi artmaktadır. Bu da NaCl miktarına bağlı olarak mikroemülsiyon içerisinde çözünen su miktarının değiştiğini göstermektedir. Yapılan çalışmada yoğunluklar ölçülerek alt fazın su, üst fazın n-heptan ağırlıklı olduğu tespit edilmiştir. Fazların yüzey gerilimleri karşılaştırıldığında alt faz yüzey geriliminin, orta ve üst faz yüzey gerilimlerinden daha büyük olduğu tespit edilmiştir. Orta fazın yüzey gerilimi en küçüktür. Bu da SDS miktarının orta fazda en fazla olduğunu gösterir. Oluşturulan SDS, n-heptan. su; SDS, benzen, su; SDS, hekzan, su; SDS, n-heptan + benzen, su: SDS. hekzan + benzen, su gibi değişik sistemlerde suyun mol sayısının, SDS'nin mol sayısına oranı daima l'den büyük bulunarak, bu sistemlerin Winsor II sistemine uyduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY The main factors that affect the stability of rnicroernulsions are surfactants, oil. water. electrolyte quantity and surface tensions. In this study, it has been found out that the system has one phase when the amount of SDS increases but two and three phases when it decreases. It has been found shown that micelle solution phase has got equilibrium with water phase in two phases whilst it has got equilibrium with water and oil in three phases. In three phases systems, there is a maximum saturation and systems are balanced with each other. Therefore, temperature doesn't affect the stability of the system. The volume of the lower phase has increased due to increases of the NaCl quantity. In two phases systems. this proves that the water quantity which dissolved in microemulsion varies depending on the amount of NaCl. The results of the measured densities have demonstrated that the lower phase is mainly consist of water whilst the upper phase is n-heptan. The surface tensions have been compared and found out that the tension of the lower phase is higher than those of middle and upper phases. The middle phase has got the Bmallest surface tension. This shows that the amount of SDS is the highest in the middle phase.Ill It has been determined that the mol number of water is always higher than 1 in comparison with the mole number of SDS in systems such as SDS. n-heptan, water,- SDS, benzen, water: SDS. hexan + benzen, water. This result is in agreement with the Winsor II systems.