Determination of shelf life during cold storage (+4±1 c°) of pike barbell (Luciobarbus esocinus Heckel, 1843) fish fingers coated addition of goji berry
Kurt üzümü ilaveli kaplamalarla kaplanmış bıyıklı balık (Luciobarbus esocinus Heckel, 1843) dilimlerinin soğuk muhafazada (+4±1 °c) raf ömrünün belirlenmesi
  1. Tez No: 572389
  2. Yazar: BRZO LATIF MOHAMMED AMIN MOHAMMED AMIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE GÜREL İNANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Balıkçılık ve Su Ürünleri İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada, Luciobarbus esocinus (Heckel, 1843)'tan hazırlanan balık çubukları (fish finger) adi paketlenerek 4±1ºC'de muhafaza edilmiştir. Çalışmada ham materyalin ve deneysel grupların nem, kül, yağ, protein, pH, TVB-N, TBA sayısı, toplam aerob mikroorganizma (5 ºC ve 30 ºC inkübasyon sıcaklığında) ve maya-küf sayıları belirlenmiştir. Araştırmada elde edilen ürünlerin soğuk depolama koşullarında duyusal, kimyasal ve mikrobiyolojik değişimleri incelenmiş, analizler 3 günde bir, çalışma iki tekerrürlüi analizler iki paralelli olarak yapılmıştır. Araştırmanın materyalini Keban Baraj Gölü'nden avlanarak elde edilen Luciobarbus esocinus teşkil etmiştir. %1 ve %2 oranlarında goji berry ekstraktı ilave edilerek kontrol ile birlikte üç deneysel balık çubuklarında oluşan grup elde edildi. Daha sonra örnekler strafor paketlerde 4±1°C'de muhafazaya alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the shelf life of Pike Barbell (Luciobarbus esocinus Heckel, 1843) fish fingers, that ordinarily packed and stored at 4±1ºC. For this purpose, the moisture, ash, fat, protein, pH, TVB-N and TBA count, total aerobe microorganism (at 5 ºC and 30 ºC incubation temperature) and yeast-mold counts of both the material and the experimental groups were investigated. The sensory, chemical and microbiological changes of the products obtained in the research under cold storage conditions were also examined, analyses were performed every 3 days, and the study was conducted in two parallel analyses with two repetitions. The material of the research consisted of Pike Barbell (Luciobarbus esocinus Heckel, 1843) obtained from the Keban Dam Lake. Together with the control group, three experimental groups fish finger were obtained with the addition of the goji berry extract into this content by 1% and 2%. Samples were then stored in styrofoam packs at 4±1°C.