Tsk envanterinde bulunan araçların soğutma sitemlerinde kullanılan inhibitörlerin ve sıcaklığın Al-Cu-Fe ve Pirinç'in korozyonuna etkisi
The effect of inhibitors and temperature on the corrosion of Al-Cu-Fe and brass used in the cooling systems of the vehicles in the TAF inventory
- Tez No: 572392
- Danışmanlar: PROF. DR. A.ABBAS AKSÜT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma, TSK personeli, Makine ve Sistem Mühendisi Bakım Yüzbaşı Önder KOÇ'un TSK'da gözlemlediği sorun nedeniyle konu edildi. Öyleki, sayın KOÇ özellikle TSK araçlarında kullanılan alüminyum radyatörlerin zaman zaman delindiğini bunun ise araçları çalışamaz hale getirdiğini belirtti. Bu durumun ülke ekonomisine yaptığı zarar da cabası. Bu nedenle ilk olarak TSK'da kullanılan antifrizler araç radyatör alüminyumunun korozyona etkisi bunların derişimine bağlı olarak 25°C sıcaklıkta araştırıldı. Ayrıca söz konusu antifrizlerin araçların soğutma sisteminde bulunabilecek bakır, demir, alüminyum ve pirincin korozyonuna etkisi de 25°C ve 88°C sıcaklık %100 ve saf sudaki %35'lik derişimlerinde elektrokimyasal potansiyel-zaman, AC-empedans ve akım-potansiyel yöntemleriyle araştırıldı. Belirlenen bulgular TSK'daki gözlemler ile uyumlu oldu. Umarız sonuçlar ülke yararına değerlendirilir, korozyona daha dayanıklı antifriz ortamı geliştirilir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out by TAF personnel and Machine and System Engineer Maintenance Captain Önder KOÇ due to the problem observed in TAF. In fact, Mr. KOÇ stated that the aluminum radiators used in TAF vehicles were sometimes punctured from time to time, which made the vehicles inoperable. This is the damage done to the economy of the country. For this reason, the antifreeze used in TAF, the corrosion effect of the vehicle radiator aluminum was investigated at 25 ° C depending on the concentration of them. In addition, the effects of copper, iron, aluminum and brass on the corrosion system of the vehicles were investigated by electrochemical potential-time, AC-impedance and current-potential methods at 25 ° C and 88 ° C, 100% and 35% in pure water. The findings were consistent with TAF observations. We hope the results are evaluated for the benefit of the country, more protected antifreeze environment is developed.