Osmanlı Sarayında ve Osmanlı ümerası arasında altın ve mücevher kullanımı
The usage of gold and jewelry between Ottoman umera in Ottoman Palace
- Tez No: 572422
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Altın ve mücevher tarih boyunca hemen hemen her coğrafya ve toplumda kullanılmıştır. İlkçağlardan Osmanlı devletine gelindiğinde görülecektir ki altın ve mücevher güç ve ihtişam göstergesi olarak tercih edilmiştir. Bu çalışmada Osmanlı sarayında ve Osmanlı ümerası arasında altın ve mücevher kullanımı güç ve ihtişam vurgusu üzerinden aktarılmıştır. Öncelikle altın ve mücevher padişahlar, devlet adamları ve saray kadınları tarafından yaygın olarak kullanılmıştır. Bu çerçevede altın ve mücevher padişahlar tarafından kişi ve kişileri taltif etmek amacıyla kullanılırken ümera ise geldiği makam ve mevkide gücünü ve yetkinliği pekiştirmek için tercih etmiştir.
Özet (Çeviri)
Gold and jewelry has been used throughout history by almost every geography and nation. When looking back from antiquity to Ottoman Empire, it is seen that gold and jewelry were chosen as indicators of strength and magnificence. In this study, the usage of gold and jewelry between Ottoman Umera at the Ottoman Palace is transferred with the emphasis on strength and magnificence. Primarily, gold and jewelry were commonly used by sultans, statesmen and women at the palace. Within this scope, gold and jewelry were used by sultans to reward someone, and by Umera to look to one's laurels.