XII. yüzyıl İslam ve batı kaynaklarına göre I. Haçlı Seferi sırasında Yahudiler
Jews during the first crusade according to İslamic and western sources of the twelfth century
- Tez No: 572484
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLNİSA AYNAKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Haçlı Seferleri, dünya tarihinin en önemli din savaşları arasında yer almaktadır. XI. yüzyılın sonlarına doğru başlayan bu seferler, yaklaşık iki yüzyıllık bir dönemi kapsamaktadır. Haçlı Seferleri, her ne kadar Hıristiyanlarla Müslümanlar arasında cereyan etse de Hıristiyanlarca Hz. İsa'nın katili olarak görülen Yahudilerin de bu seferlerden etkilendikleri görülmektedir. Özellikle I. Haçlı Seferi'nin Yahudiler üzerine etkisi büyük olmuştur. Bu bağlamda araştırmamızda I. Haçlı Seferi sırasında Haçlıların Yahudilere bakış açıları, sefer sırasında Almanya'nın Ren bölgesinde yaşayan Yahudilere yönelik gerçekleştirdikleri saldırılar ve Haçlıların Ortadoğu'da ele geçirdikleri yerlerdeki Yahudilere yönelik yaklaşımları ele alınmıştır. Çalışmanın ana kaynaklarını XII. yüzyıla ait İslam, Haçlı, Bizans, Ermeni, Süryani ve Yahudi kaynakları oluşturmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili Batı'da yapılan müstakil çalışmalardan da önemli ölçüde yararlanılmıştır. Söz konusu kaynaklardan elde edilen bilgiler doğrultusunda, I. Haçlı Seferi'nin Avrupa'nın Almanya bölgesinde yaşayan Yahudiler ve Kudüs'te yaşayan Yahudiler için büyük bir yıkımla sonuçlandığı görülmektedir. Hıristiyan toplumunda Yahudi karşıtı eğilimlerin daha rahat bir şekilde açığa çıkmasını sağlayan Haçlı Seferleri, Yahudilerin Hıristiyanlar arasında ne kadar zayıf bir azınlık olduğunu gözler önüne sermiştir. Bundan sonraki süreçte Yahudiler, Hıristiyanların saldırılarına daha açık hale gelmişlerdir. Yabancı literatürde Haçlılar ve Yahudileri ele alan birçok çalışma bulunmakla birlikte konuyla ilgili Türkçe yapılan araştırmalar yok denecek kadar azdır. Bu bağlamda araştırmamız söz konusu eksikliğin giderilmesi bakımdan önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
The Crusades are among the most important religious wars of world history. These campaigns, which began in the late 12th century, cover a period of approximately two hundred years. Although the Crusades took place between Christians and Muslims, also Jews, who called as The Jesus' murderers by Christians, have been affected by these campaigns. Especially the first crusade had a great impact on the Jews. In this context, in our research perspectives of the Crusaders on Jews during the first crusade, attacks on Jews living in the Rhine of Germany during the campaign and the approaches of the Crusaders to the Jews living in the Middle East was discussed. The main sources of the study are sources of Islamic, Crusader, Byzantine, Armenian, Syriac and Jewish of the twelfth century. In addition to, the studies carried out in the West about the subject also have been used significantly. According to the information obtained from the sources, the first crusade is seen as a great destruction for the Jews living in the Germany region of Europe and the Jews living in Jerusalem. The Crusades, which enabled anti-Jewish tendencies to be revealed more easily in Christian society, also revealed the weakness of Jews among Christians. In the following process, the Jews became more vulnerable to the attacks of Christians. Although there are many studies dealing with the Crusaders and Jews in the foreign literature, Turkish studies conducted relevant to the subject aren't enough. In this context, our research is importance in terms of eliminated this deficiency.