Spor salonlarının ekonomik performanslarının TOPSİS yöntemiyle karşılaştırılması
The comparison of economic performances of sport halls by TOPSIS method
  1. Tez No: 572492
  2. Yazar: ALPASLAN IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT MASCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, İşletme, Sports, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Günümüzde spor sadece bireyler için sağlıklı yaşam, kilo verme, bedensel gelişim ve boş zaman aktivitesi olmaktan çıkmış, tüm dünya ve ülkeler için ekonomik olarak güçlü ve gelişen bir sektör halini almıştır. Bu değişim ve gelişime paralel olarak spor, önemli bir gelir kaynağı haline dönüşmüştür. Bu çalışmanın amacı, Türkiye genelinde rassal olarak seçilen sekiz spor salonunun 2015, 2016 ve 2017 yıllarına ait finansal verilerini kullanarak ekonomik performanslarını ölçmek ve karşılaştırmaktır. Bu çerçevede spor salonlarının ekonomik performanslarını karşılaştırmak için sekiz adet finansal oran kullanılmıştır. Çalışmada kullanılan finansal oranlar; cari oran, likidite (asit - test) oranı, nakit oran, finansal kaldıraç oranı, öz kaynak oranı, borçlanma oranı, öz sermaye karlılık oranı ve net karlılık oranıdır. Söz konusu oranlar spor salonlarının finansal tablolarından hesaplanmıştır. Önce, seçilen finansal oranlar bakımından spor salonlarının durumları tek tek incelenmiştir. Daha sonra finansal tablolardan elde edilen finansal oranlar TOPSIS yöntemi yardımıyla tek bir performans puanına çevrilmiştir. Spor salonları elde edilen bu puanlara göre ekonomik performans sıralamasına tabi tutulmuştur. Performans ölçümüyle ilgili çeşitli yöntemler olsa da bu çalışmamızda Çok Kriterli Karar Verme yöntemlerinden biri olan TOPSIS yöntemi kullanılmıştır. Bu yöntemde genellikle alternatifler belli bir andaki performanslarına göre sıralanır. Ancak bu çalışmada zamanla ortaya çıkabilecek performans değişikliğini görebilmek için üç farklı yıl için değerlendirme yapılmıştır. Yapılan değerlendirme sonuçlarına göre bazı spor salonlarının ekonomik performanslarının zamanla pozitif yönde değiştiği bazı spor salonlarının ise mevcut durumlarını koruyamadıklarını sonucuna ulaşılmıştır. İncelenen dönemde spor salonları içinde hiçbirisi ekonomik performansını istikrarlı bir şekilde devam ettirememiştir. Genel olarak spor salonları ekonomik performans bakımından zaman içinde ya pozitif yönlü ya da negatif yönlü bir değişiklik göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Today, sport is no longer just a healthy living, weight loss, physical development and leisure activity for individuals, but has become an economically strong and developing sector for all the world and countries. In parallel with this change and development, sport has become an important source of income. The aim of this study is, using financial data for the years 2015, 2016 and 2017, to measure and compare the economic performances of eight sport halls selected randomly throughout Turkey. In this context, eight financial ratios were used to compare the economic performance of the sport halls. Financial ratios used in the study; current ratio, liquidity (acid-test) ratio, cash ratio, financial leverage ratio, equity ratio, borrowing ratio, equity profitability ratio and net profitability ratio. These ratios are calculated from the financial statements of the sports halls. First, the status of the sport halls in terms of the selected financial ratios were examined individually. Subsequently, the financial ratios obtained from the financial statements were converted to a single performance score with the help of TOPSIS method. According to these scores, the sports halls were subjected to economic performance ranking. Although there are various methods of performance measurement, TOPSIS, which is one of the Multi Criteria Decision Making methods, is used in this study. In this method, alternatives are usually ranked according to their current performance. However, in this study, an evaluation was made for three different years in order to see the performance changes that may occur over time. According to the results of the evaluation, it has been concluded that the economic performance of some sport halls change positively over time while the others cannot maintain their current status. During the period examined, none of the sport halls were able to maintain their economic performance consistently. In general, sport halls showed a positive or negative change over time in terms of economic performance.