İlahiyat fakültesindeki öğrencilerin Kur'ân-ı Kerim Okuma ve Tecvid Dersine yönelik duyuşsal hazır bulunuşlukları (Kastamonu örneği)
The affective readiness of the students at the faculty of theology towards reading the Quran and Tajwid Courses Kastamonu example)
  1. Tez No: 572491
  2. Yazar: AYHAN BEKİROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BUKATCHA AKİMJAN KYZY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmanın ana problemini,“Kastamonu Üniversitesi İlahiyat Fakültesindeki öğrencilerin Kur'ân-ı Kerim Okuma ve Tecvid dersine yönelik duyuşsal hazır bulunuşluk seviyeleri ne düzeydedir?”sorusu oluşturmaktadır. Çalışmanın amacına uygun olarak geliştirilmek istenen“Duyuşsal Hazır bulunuşluk Ölçeği”(DHÖ) çalışmasının ilk aşamasında, alan taraması ve 7 farklı uzman görüşü doğrultusunda,“motivasyon, isteklilik, kaygı”alt boyutundan oluşan 40 maddelik DHÖ oluşturulmuştur. Pilot uygulama kapsamında,“oranlı eleman örnekleme”yöntemiyle seçilen, Kastamonu Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde öğrenim gören 200 öğrenciye geliştirilen DHÖ ile anket çalışması yapılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde SPSS 22 programı kullanılmış, ölçeğin geçerlik güvenirlik analizleri de (AFA-DFA) yapılarak ölçekteki istenen yapı sağlanmıştır. Araştırmanın modeli olarak; betimsel araştırma yöntemlerinden“genel tarama modeli”esas alınmıştır. Evren örneklem seçiminde örnekleme türlerinden“oranlı eleman örnekleme”yöntemi dikkate alınarak çalışma grubu oluşturulmuştur. Çalışma grubunu, Kastamonu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi hazırlık sınıfı öğrencilerinden 133, 2. sınıf öğrencilerinden 128, 3. sınıf öğrencilerinden 125, 4. sınıf öğrencilerinden 140 olmak üzere toplamda 526 öğrenci oluşturmaktadır. 2018-2019 güz döneminde Kastamonu Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde öğrenim gören çalışma grubuna araştırma kapsamında geliştirilen DHÖ ile anket çalışması yapılmıştır. Elde edilen nicel verilerin SPSS 22 programı ile istatiksel analiz ve çözümlemeleri yapılmış, şu bulgulara ulaşılmıştır. Çalışma grubunun Kur'ân-ı Kerim Okuma ve Tecvid dersine yönelik motivasyon, isteklilik ve kaygı düzeyleri değişkenler bağlamında incelendiğinde; motivasyon isteklilik arasında pozitif yönlü güçlü (r=,732), motivasyon kaygı arasında negatif yönlü zayıf (r=-,276), isteklilik kaygı arasında negatif yönlü orta düzeyde (r=-,376) bir ilişki vardır. Sınıf değişkeninin motivasyon, isteklilik ve kaygı üzerinde; hafızlık eğitiminin isteklilik ve kaygı üzerinde; bir diğer değişken olan özel ders alma durumunun ise motivasyon, isteklilik ve kaygı üzerinde etkisi olduğu görülmüştür. Çalışma hayatına bağlı durum değişkeninin motivasyon, isteklilik ve kaygı, cinsiyet değişkenin sadece kaygı üzerinde etkiliyken yaş aralığı değişkeninin ise motivasyon, isteklilik ve kaygı üzerinde etkisi olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The question of“What is the level of affective readiness of the students of the faculty of Theology at Kastamonu University for reading Quran and Tajweed lesson”forms the main problem of this study. In the first phase of forming Affective Readiness Scale (ARS), which is intended to be developed in accordance with the purpose of the study, a 40-item ARS was formed consisting of“motivation, willingness, anxiety”sub-dimension in accordance with field survey and 7 different expert opinions. Within the scope of the pilot application, a ARS questionnaire study was conducted with 200 developed students of Kastamonu University Faculty of Theology who were selected by“proportional element sampling method”. SPSS 22 program was used in the analysis of the obtained data, and the validity reliability analysis (AFA-DFA) of the scale was performed to provide the desired structure in the scale. As the model of the research; of the descriptive research methods,“the general screening model”was used. The study group was formed by taking the“proportional element sampling”method from the sampling types in the selection of the studying universe. The study group consisted of 133 students from Kastamonu University Faculty of Theology, preparatory class students, 128 from 2nd grade students, 125 from 3rd grade students, and 140 from 4th grade students. In the 2018-2019 Fall semester, the study group of the Faculty of Theology of Kastamonu University was conducted with the ARS developed within the scope of the research. Statistical analysis and analysis of the obtained quantitative data were made with SPSS 22 program and the following findings were reached. When the motivation, willingness and anxiety levels of the study group in terms of the variables of motivation, willingness and anxiety towards The Quran and Tajweed courses are examined, there is a strong positive correlation between motivation willingness (r = 732), a weak negative between motivation and anxiety (r =-, 276), a moderately negative between willingness and anxiety (r =-, 376). Class variable is above motivation, willingness and anxiety; that memory education is above willingness and anxiety; another variable, which is taking a private course, has an effect on motivation, willingness and self-esteem. While the motivation, willingness and anxiety variables related to work life were only effected on anxiety, the age variable was found to have an effect on motivation, willingness and anxiety.