Lenke tip 1 adolesan idiopatik skolyoz'da aşırı düzeltmenin koronal denge üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of effect of overcorrection in lenke type 1 adolescent idiopathic scoliosis among coronal balance
  1. Tez No: 572515
  2. Yazar: SİNAN ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA TÜZÜNER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Skolyoz cerrahisinde ne kadar düzeltme yapmalıyız, aşırı düzeltmek kavramı nedir, cerrahideki amacımız eğiriliğin %100 düzeltilmesi mi olmalıdır, aşırı düzeltmenin ameliyat sonrası etkileri nedir gibi sorular halen tartışmalıdır. Bu çalışmanın amacı Lenke Tip 1 eğriliklerde aşırı düzeltme yapılan hastalarda koronal denge üzerindeki değişiklikleri retrospektif olarak değerlendirmekti. Bu çalışmada 2004-2010 yılları arasında İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji kliniğinde skolyoz nedeni ile ameliyat edilmiş olan 34 hastanın (29 kadın, 5 erkek; ortalama yaş 16,3±3,3;en düşük yaş 13, en yüksek 24) dosyaları geriye dönük olarak incelenmiştir. Çalışmaya Lenke tip 1 eğriliği olan, sadece posterior spinal füzyon uygulanan ve ameliyat sonrası frontal planda Cobb metoduna göre ölçülen torasik eğriliği 10 derecenin altına inen adelosan idiopatik skolyozlu hastalar alındı. Hastaların takip süresi ortalama 52,5±29,7 ay idi. Hastaların ameliyat öncesi torasik eğriliklerin dereceleri ortalama 41,2±6,1 derece olarak bulunmuştur. Hastaların ameliyat öncesi koronal dengeleri ortalama 8,5(1-30)mm ve apikal vertebra translasyonu ortalama 24,8(6-56)mm olarak ölçüldü. Hastaların ameliyat sonrası torasik eğriliklerin dereceleri 6,5±1,8 olarak ölçüldü. Hastaların ameliyat sonrası koronal dengeleri ortalama 3,5(0-36)mm ve apikal vertebra translasyonu ortalama 7,6(0-25)mm olarak ölçüldü. Hastalarımızda yüksek oranlarda düzeltme yaptığımız halde genel olarak koronal balans değerinin ameliyat sonrasında, ameliyat öncesi değere göre anlamlı olarak azaldığını fakat geç dönem takiplerinde ise artma eğiliminde olduğunu ve ameliyat öncesi değere yaklaştığını ama SRS' in koronal dengesizlik tanımına uyan değeri geçmediğini tespit ettik. SRS' in koronal dengesizlik tanımına uyan bozulma sadece beş hastamızda görüldü. Koronal dengesizlik görülen hastaların dördünün ameliyat öncesinde de koronal dengelerinin bozuk olduğunu tespit ettik. Koronal dengede ki bu bozulma eğilimini engellemek için özellikle ameliyat öncesi dengesizliği olan hastaların eğriliklerinin esnekliğinin ameliyat öncesinde eğilme grafilerinde tam olarak değerlendirilmelisini ve füzyon seviyesinin belirlenmesinde daha dikkatli davranılması gerektiğini düşünüyoruz. Özellikle Lenke tip 1C hastaların ameliyat öncesi koronal dengesi bozuk olduğu için ameliyat sonrası koronal dengesizliğe daha yatkın olduğunu ve geç dönem sonuçlarının ameliyat öncesi öngörülemeyebileceğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
What are the limits of correction in scoliosis surgery, what is the defination of overcorrection, should the aim of the surgery be %100 correction of the curve or what are the postoperative effects of overcorrection, these questions are stil debate. The aim of our study is to determine the alterations on coronal balance after overcorrection of Lenke type 1 curve, retrospectively. Datas of thirty four patients (29 female,5 male; mean age 16,3±3,3; min age 13, max age 24) surgically treated for scoliosis in Orthopaedics Department of Istanbul Education and Training Hospital between 2004 and 2010 were reviewed, retrospectively. The adolescent idiopathic scoliosis (AIS) patients with Lenke type 1 curve treated with only posterior pedicle screw and postoperative thoracic curves less than 10˚ by Cobb method on frontal plane were enrolled in this study. Mean follow-up period was 52,5±29,7 months. The mean preoperative thoracic curve, coronal balance and apical vertebral translation were 41,2±6,1 degree, 8,5 (1-30) mm and 24,8 (6-56) mm, respectively. The mean postoperative thoracic curve, coronal balance and apical vertebral translation were 6,5±1,8 degree , 3,5 (0-36) mm and 7,6 (0-25) mm, respectively. Although we overcorrected our patients, we detemined that generally postoperative coronal balance values were statistically lesser than preoperative ones but at final follow up the values tended to increase and approach the preoperative values but are still lesser than the SRS's coronal inbalance values. Deterioration of coronal balance related with SRS's coronal imbalance terms was seen in five patients. In four of these five patients, preoperative coronal imbalance was observed. We consider that coronal imbalanced patients should evaluated exactly by bending graphs for the curve flexibility and the levels of fusion should be determined more carefully to prevent the tendency to deteriorate in coronal balance. Because especially Lenke type 1C patients have preoperative impaired coronal balance values, they tend to have postoperative coronal imbalance and late term outcomes can not be predicted before surgery.