Karbon nanofiber/metal oksit- protein etkileşimlerinin araştırılması
Investigation of carbon nanofiber/metal oxide-protein interactions
  1. Tez No: 572525
  2. Yazar: EMİNE ZÜLAL ÇAKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN KOPAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Karbon nanofiberler büyük ölçüde biyouyumlu, zehirli etkisi olmayan, yüzey alanı ve depolama kapasitesi yüksek olan karbon yapılı malzemelerdir. Karbon nanofiberlere kaplama veya metal oksit yüklemesi gibi çeşitli modifikasyon yöntemlerinin uygulanmasıyla yüzey ve adsorpsiyon özellikleri değiştirilebilir. Bu çalışmanın amacı, karbon nanofiberlerin proteinler ile adsorpsiyonunun ve karbon nanofiber/metal oksit-protein etkileşimlerinin araştırılmasıdır. Çalışma kapsamında karbon nanofiber, demir oksit nanotozları, demir oksit nanotozları yüklenerek ve potasyum hidroksit ile modifiye edilerek elde edilen karbon nanofiber malzemeler üzerinde Bovin Serum Albümin proteininin adsorpsiyon denge ve kinetiği incelenmiştir. Sulu çözelti ortamında Bovin Serum Albümin proteinin tüm adsorbentlerle adsorpsiyonuna adsorbent miktarı, pH ve sıcaklığın etkileri araştırılmıştır. Demir oksit nanotozları, karbon nanofiber ve sentezlenen kompozitlerin protein adsorpsiyon kapasiteleri belirlenmiştir. En yüksek protein adsorpsiyon kapasitesi, pH 4.5 ve 42 °C koşullarında 1666.7 mg/g değeri ile potasyum hidroksit ile modifiye edilen karbon nanofiber ile elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Carbon nanofibers are highly biocompatible, nontoxic carbon materials having high surface area and high storage capacity. Surface and adsorption properties of carbon nanofibers can be changed by various modification tecniques such as impregnation or metal oxide loading. The aim of this study is the investigation of the adsorption of carbon nanofibers with proteins and the carbon nanofiber/metal oxide interactions. In the study the adsorption equilibrium and kinetics of Bovin Serum Albumin protein with carbon nanofibers, iron oxide nanopowders, iron oxide nanopowder loaded and potassium hydroxide modified carbon nanofibers were studied. The effects of the amount of adsorbent, pH and temperature on the adsorption of Bovin Serum Albumin protein on all of the adsorbents in aqueous solutions were examined. The adsorption capacities of iron oxide nanopowders, carbon nanofibers and the newly synthesized composites were determined. The highest protein adsorption capacity was determined as 1666.7 mg/g at pH 4.5 and 42 °C conditions for the carbon nanofiber modified with the potassium hydroxide.