Profenofos ve Mcpa'nın testise etkilerinin ultrastrüktürel düzeyde incelenmesi
Investigation of effects of profenofos and Mcpa on testis on ultrastructural level
- Tez No: 572524
- Danışmanlar: PROF. DR. ATTİLA DAĞDEVİREN, PROF. DR. GÜLTEN KARABAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Endokrin bozucular hormonları taklit ederek veya onları bloke ederek vücuttaki normal işlevleri bozmakta, normal hormon seviyelerini değiştirmekte, hormon üretimini uyarmakta ya da üretimi duraksatmakta ya da hormonların organizmadaki yer değiştirme yollarını bozmaktadır. Endokrin bozuculardan önemli bir grup da pestisitlerdir. Pestisitler içinde en geniş kullanım alanı olan grup organofosfat grubudur. Bu bileşiklerden profenofos ve 4-kloro-2-metil fenoksi asetik asit (MCPA)'in; erkek genital sistemine olumsuz etkilerinin bilinmesine rağmen ultrastrüktürel düzeydeki etkisi hakkındaki çalışmalar sınırlıdır. Bu nedenle bu çalışmada hem MCPA' nın hem de profenofosun; testis seminifer tübülleri üzerine ultrastrüktürel düzeydeki etkisini karşılaştırmalı olarak incelemek amaçlanmıştır. Çalışmada; 14 haftalık sıçanlardan her grupta 10 adet erkek sıçan olacak şekilde 3 grup oluşturulmuştur. Grup1 kontrol grubu, Grup 2 profenofos grubu ve Grup 3 MCPA grubudur. Kontrol grubuna gavaj yoluyla yalnızca distile su uygulanmıştır. Profenofos grubuna haftada 2 kez belirlenen gün ve saatte 17 mg/kg dozunda profenofos gavaj yoluyla 1 ay süre ile uygulanmıştır. MCPA grubuna her gün belirlenen saatte 190 mg/kg dozunda MCPA gavaj yoluyla 1 ay süre ile uygulanmıştır. Çalışmadaki tüm hayvanların sakrifiye edilmesi sonucu çıkarılan testis dokularında elektron mikroskobik inceleme ve biyokimyasal inceleme yapılmıştır. Elektron mikroskobik incelemelere göre, kontrol grubunda spermatogenez süreci sağlıklıdır. Profenofos grubunda spermatogenik hücrelerde ve Sertoli hücrelerinde yapısal bozulmalar izlenmiştir. MCPA uygulanan grupta spermatogenik seriyi oluşturan hücreler arasında boşluklar, hücresel dejenerasyon profenofosa karşın hücrelerde yapısal hasar biraz daha belirgindir. MCPA uygulanan grupta bazı Leydig hücrelerinde apopitozis belirlenmiştir. Biyokimyasal incelemelere göre, serbest ve toplam testosteron ölçümünde profenofos ve MCPA gruplarında, uygulama öncesi ve sonrasında istatistiki olarak anlamlı bir farklılık vardır. Testis görünümünde yapısal düzeyde gördüğümüz dejenerasyon ile biyokimyasal verilerimizin sonucu; profenofos ve MCPA' nın spermatogenez sürecinin sağlıklı olarak devam etmesini engellediğini düşündürmüŞtür.
Özet (Çeviri)
Endocrine disruptors disrupt normal functions of hormones in the body by imitating them or by blocking them. They change normal levels of hormones and stimulate the production of hormones or give pause to their production or disrupt the ways of translocation of hormones in the organism. A significant group of endocrine disruptors is pesticides. The most widely used is group of organophosphate among pesticides. It is known that of these compounds, profenofos and MCPA (4-chloro-2-methylphenoxy acetic acid ) have negative effects on male genital system. However, studies about the effect on the ultrastructural level are limited. For this reason, in this study, investigating the effect of both MCPA and profenofos on testis seminifer tubuls on the ultrastructural level comparatively is intended. In the study, there are three groups and in each group there are ten male rats which are fourteen weeks old. Group 1 is the group of control. Group 2 is the group of profenofos and group 3 is the group of MCPA. Only distilled water is administered to the control group by gavage. Two times per week, on determined day and time, 17 mg/kg profenofos is administered to group of profenofos by gavage for one month. Every day, on determined time 190 mg/kg MCPA is administered to group of MCPA by gavage for one month. All of the rats in the study were sacrificed and tissues of testis were excluded. Electron microscopic and biochemical investigation were made on excluded tissues of testis. According to electron microscopic investigations, the process of spermatogenesis is healthy in the group of control. Structural degenerations were observed on spermatogenic cells and Sertoli cells in the group of profenofos. In the group of MCPA, gaps between cells which make up spermatogenic series and cellular degeneration, structural damage are more clear than profenofos. In the group of MCPA, apoptosis is determined in some Leydig cells. According to biochemical investigations, free and total testosteron levels measured and in the groups of profenofos and MCPA, there are significant differences statistically on the levels of free and total testosteron before and after administration. As a result of structural degeneration observed in the view of testis and biochemical data, we think that profenofos and MCPA impede the process of spermatogenesis to continue healthily.