Yeni peteklerle çok yıllık eski peteklerde yetiştirilen işçi arılarının bazo morfolojik özelliklerinin belirlenmesi ve karşılaştırılması üzerine bir araştırma
Determination of aud compansion of characteristics of worker bees which reared in new and old cambs
- Tez No: 57263
- Danışmanlar: PROF. DR. SABAHATTİN ÖĞÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada, Lüleburgaz'dan alınıp Tekirdağ koşullarında yetiştirilen bir arı kolonisinde üç dönem boyunca yeni ve eski petekte yetiştirilen işçi arıların yavru ve tarlacı olduktan sonra ekonomik önemi olan bazı morfolojik karakterlerinin karşılaştırılması yapılmıştır. Bal arılarının nektar toplaması ile doğrudan ilişkisi olan dil uzunluğu ölçümleri üç dönem boyunca, yeni ve eski petekte yetişmiş yavru işçi arılar arasında istatiksel olarak önemli çıkmıştır (P < 0,001). Fakat aynı karakter için yeni ve eski petekte yetişmiş olan tarlacı arılar arasındaki fark önemsiz bulunmuştur (P> 0,005). Yine işçi arıların polen toplama kapasitesi ile hızlı uçması ve vücut büyüklüğü ile ilişkili olan femur, tibia, metatarsus uzunluğu, toplam bacak uzunluğu, corbikular alan, 3+4 tergit genişliği ve kanat uzunluğu karakterlerinin ölçümleri üç dönem boyunca yeni ve eski petekte yetişmiş yavru ve tarlacı olmuş işçi arılar arasındaki fark istatistiksel olarak önemli çıkmıştır (P0,005).
Özet (Çeviri)
This investigation ıs ainnıed to determine and compare of some economicaly important morfhological characteristics of the young and foreger bees colonies raised in new comb at stage of the Tekirdağ which obtained from Lülaburgaz prvirccs during the three periods of the year. The necatar collecting prameter's of tongue length differences of the young bees among the three periods and two comb types. The differences of the foreger bees raised in new and old combs were not important signiiicantly(P>0,05). The length of femur, tibia, metatarsus, leg, wing and corbicular area, the 3+4 widh of tergid which is important for breeding efficiency. The measurements of new comb were found higher than old comb. Live weight of young bees raised in new comb were higher than old comb during the three periods.