Bakır karboksilatın sentezi, yapısı, özelliklerinin ve uygulama alanlarının araştırılması
The Investigation of syntheses, structure, properties and applications of copper carboxylate
  1. Tez No: 57262
  2. Yazar: MURAT TÜRKYILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADİLHAN ABDULLAYEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET ' Literatür incelendiğinde özellikle son yıllarda karboksilatlar hakkında bir çok çalışmanın yapıldığı görülür. Bununla ilgili olarak belli bir metodla sikloheksan karboksilli asit ile NaOH'ın karşılıklı etkisiyle sodyum karboksilat elde edildi. Daha sonra sübstitüsyon reaksiyonu ile bakır karboksilat sentezlendi. Bu bileşiğin fiziksel, kimyasal özellikleri ve kristal yapısı incelendi. Geçiş metal karboksilatları biyolojide, ziraatte, tıpta ve diğer alanlarda çok büyük öneme sahiptir. Buda anorganik sentezlerde koordinasyon bileşiklerinin incelenmesine neden olmuştur. Böylece siklik karbon asitlerinin kompleks meydana getirmesini ve bunların basit karboksilatlardan farkını belirlemek için çalışmalar yapıldı. Bu çalışmada monokarboksilli asiti kullanarak bakır tuzunun sentezi ve bu tuzun özellikleri hakkında yeni fikirler söylenebileceği düşünüldü. Bakır karboksilatın optimal sentezi için bir çok metod denenmiş ve bunlardan en uygunu seçilmiştir. Bakır karboksilatın optimal sentezi, iki basamaklı bir yerdeğiştirme reaksiyonu ile gerçekleşmiştir. Bu reaksiyonda sikloheksan karboksilli asidin sodyum tuzu ile bakırın suda çözünen tuzunun karşılıklı etkisi söz konusudur. Bileşiğin I.R. ve N.M.R. spektrumları alınarak karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Yapı analizi sonucunda elde edilen deliller termografik, I.R. ve N.M.R. spektrografik analizlerle de ispat edilmiştir. Bileşiğin fiziksel, kimyasal, mağnetik ve elektriksel özellikleri belirlenmiştir. Uygulama alanları araştırıldığında bakır sikloheksan mono karboksilatın süperfosfat gübresi sentezinde katalizör, boyar madde ve mikrogübre olarak kullanıldığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY When the literatures are examined, many works about carboxylate can be seen in last years. By using a method with the effect of cyclohexane monocarboxylic acid and sodium hydrokside, sodium monocarboxylate is produced. Then with the reaction of substution, copper monocarboxylate is synthessed. The physical and chemical properties and crystal structure of copper monocarboxylate salt is researched. The carboxylates of transition metals has a great importance in biology, agriculture, medical and other areas. This effected the research of cordination compounds in inorganic synthesis seriously. So the experiments are made to make complex compounds for cyclic carbon acid and their differences from simple carboxylates. In this research we tought to say our new opinions about syntheses of copper salt and to examine it's properties. The optimal syntheses of copper carboxylate are occured by a substition reaction with two steps. In this reaction it's important to make cross reaction between sodium salt of cycloheksane monocarboxylic acid and salt solvent of copper. I.R. and N.M.R. spectrums were taken and they were examined carefully for the compounds. After the structure anylises, thermographic, N.M.R. and I.R. analysis proved the evidence which were obtained. When examing the application areas, copper cyclohexane carboxylate can be used as catalyst at superphosphate manure, micromanure and painting agent at textile industry.