T.Ü. Tekirdağ Ziraat Fakültesi tarım arazilerinin toprak-su ilişkileri ve sulama suyu ihtiyaçları üzerine bir araştırma
A research on solid-water relationships and irrigation water requirement in experimental area of T.Ü. Agricultural Faculty
- Tez No: 57264
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET İSTANBULLUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Bu çalışmada, T.Ü. Tekirdağ Ziraat Fakültesi kampus alanında yer alan tarım arazilerinin toprak karakteristikleri, toprak-su-bitki ilişkileri ile Şeker pancarı, ayçiçeği, buğday ve mısır bitkilerinin su tüketimleri, sulama suyu ihtiyaçları ve sulama zamanları belirlenmiştir. Kampus topraklarının, arazide açılan toprak profillerinden alınan toprak örneklerinin analizi sonucu killi-tın bünyeli olduğu saptanmıştır. Arazide çift silindir infiltrometre ile yapılan ölçümler sonucunda arazinin infiltrasyon eşitlikleri de belirlenmiştir. Bitkilerinin sulama suyu ihtiyaçları ve sulama zamanlarının belirlenmesi ise CROPWAT bilgisayar programı ile yapılmış, şeker pancarı için Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarının ilk yansında sırasıyla 98 mm, 99 mm ve 105 mm olmak üzere üç, ayçiçeği için Haziran ayının ortalarında, Temmuz ve Ağustos aylarının ilk yarısında sırasıyla 98 mm, 99 mm ve 101 mm olmak üzere üç, buğday için Haziran ayının ilk yansında 110 mm olmak üzere bir ve mısır için Haziran ve Temmuz aylarının ikinci yansında sırasıyla 99 mm ve 106 mm olmak üzere iki sulama yapılması gerektiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
I 1 SUMMARY A RESEARCH ON SOIL-WATER RELATIONSHIPS AND IRRIGATION WATER REQUIREMENT IN EXPERIMENTAL AREA OF In this study, soil caracteristics, soil-water-plant relationships and consuptive use, irrigation water requirement and scheduling of some crops, such as sugarbeet, sunflowers, wheat and maize were determined in experimental area of faculty. As a result of analyzes of the soil sample taken from jerozol profils was founded soils were generally clay-loam. Also, infiltration equations was obtained by double cylinder infiltrometer tests. Wafer r§qm§mmt mi img&tiQU sekeduhjig was determined by CROPWAT computer programme, Hence, sugarbeet needs three irrigation; at first half of June, July and August of 98, 99 and 105 mm, respectively. Sunflowers needs three irrigation; at middle of June, first half of July and August of 98, 99 and 109 mm, respectively. Wheat needs only one irrigation, at first half of June of 110 mm. Maize needs two irrigation; at first half of June and July of 99 and 106 mm, respectively.