TTK Amasra müessesesi damarlarının gaz içeriğinin ve tahmini metan gelirinin belirlenmesi
Designating the gas content of coal seams and probable marsh earnings of TTK Amasra institution
  1. Tez No: 572649
  2. Yazar: MEHMET TURAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALAADDİN ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışmada; Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Amasra Taşkömürü İşletme Müessesesi (ATİM) kömür damarlarının gaz içerikleri Cerchar doğrudan ölçüm yöntemi ve bu alanda kabul görmüş çeşitli görgül eşitlikler kullanılarak belirlenmiş, bu damarların üretim çalışmaları esnasında yayılması muhtemel gaz miktarları ise çeşitli tahmin yöntemleri ile hesaplanmıştır. Çalışmada öncelikle taşkömüründe gaz oluşumu ve yayılımına yönelik genel bilgiler ile ATİM taşkömürü havzası hakkında tanıtıcı bilgiler verilmiştir. Daha sonra; kömürde gaz içeriklerinin belirlenmesinde kullanılan dolaylı, doğrudan ve görgül yöntemler tanıtılmış ve Cherchar doğrudan ölçüm yönteminin uygulandığı çalışmalar ile elde edilen değerlere ait hesaplamalar örnek alınan bir damar için gösterilmiştir. Daha sonra; Langmuir, Kim ve Ettinger görgül yöntemleri kullanılarak damar gaz içerikleri değerleri hesaplanmış, son olarak; Winter, Gunther, Flügge ve Schulz yönmtemleri yardımıyla her bir damarın üretim çalışmaları esnasında çalışma ortamına yayılması muhtemel gaz miktarları tahmin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; gas content of the coal seams of Amasra Coal Mines of Turkey Hard Coal Enterprises are calculated using the Cerchar direct measurement method and determined using various empirical equations which are accepted in this field. The amount of gas that could be spread during the production of these seams was calculated by various estimation methods. In this study, firstly, general information about gas formation and diffusion in hard coal and introductory information about Amasra hard coal basin is given. Later; indirect, direct and empirical methods used in determination of gas content in coal are introduced and the calculations obtained for the values obtained by the Cherchar direct measurement method are shown for a sample seam. Later; vessel gas content values are calculated using Langmuir, Kim and Ettinger empirical methods. Finally; with the help of the Winter, Gunther, Flügge and Schulz methods, the amount of gas that is likely to be released into the working environment during each seam production is estimated.