Farklı sulama seviyeleri ve mikoriza mantarı uygulamalarının biberde (Capsicum annuum L.) verim ve kaliteye etkileri
Effects of different i̇rrigation levels and mycorrhiza mushroon applications on yield and quality of pepper (Capsicum annum L.)
  1. Tez No: 572650
  2. Yazar: MUZAFFER DEMİREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma, 2017 yılında Harran Ovası koşullarında, biber bitkisinde (Capsicumannuum L.) farklı su düzeyleri ve kök geliştirici mikoriza mantarları uygulanarak verim ve kalite etkisini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Araştırma tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre 3 tekerrürlü olacak şekilde kurgulanmıştır. Çalışmada Arbüsküler Mikoriza mantarları ve 3 farklı su seviyeleri (%50, %100 ve %150) çalışılmıştır. Denemede dikimden hasada kadar yaşanmışlık gün sayısı (Day of Year: DOY) 170 gün olarak saptanmıştır. Toplam verim 2 771-7 683 kg da-1, meyve ağırlığı 10-17 g, meyve boyu 105-133 mm, meyve çapı 16-18 mm, bitki boyu 62-94 cm, biyomas ağırlığı 1 035- 1 378 g bitki-1, klorofil indeks değeri 303-379, bitki başına yaprak alanı 1012-2953 cm2, yaprak alan indeksi 0.42-1.23 cm2 cm-2, C vitamini 109-127 mg 100g-1, bitki yan dal sayısı 17-21 adet, suda çözünür kuru madde 7-10 ve kök kuru ağırlığı 63-73 g arasında değişmiştir. Çalışma konularına uygulanan sulama suyu 588- 1 469 mm, mevsimlik su tüketimi 615.04-1 455.86 mm arasında değiştiği görülmüştür. Su kısıtının uygulandığı %50 sulama konusunda (kontrol ve mikoriza uygulamasında) biberde bitki büyüme ve gelişmesini olumsuz etkilemiştir. Bu araştırma ile biber bitkisi yetiştiriciliğinde kök geliştirici mikorizanın uygulanmasının yapılması ve sulama suyu ihtiyacının %100'nün karşılanması durumunda verimde en yüksek sonuçların alınacağı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the yield and quality effects of different water levels and root-enhancing mycorrhiza fungi in pepper plant (Capsicumannuum L.) under Harran Plain conditions in 2017. The research was designed in randomized blocks with three replications according to the split plot design. Arbuscular mycorrhiza fungi and 3 different water levels (50%, 100% and 150%) were studied. In the experiment, Day of Year (DOY) was determined as 170 days from planting to harvest. The following parameters have been found as; Total yield 2 771-7 683 kg da-1, fruit weight 10-17 g, fruit height 105-133 mm, fruit diameter 16-18 mm, plant height 62-94 cm, biomass weight 1 035-1378 g plant- 1, chlorophyll index value 303-379, leaf area per plant 1012-2953 cm2, leaf area index 0.42-1.23 cm2, vitamin C 109-127 mg 100g-1, the number of plant side branches 17-21 pieces, water soluble dry matter varied between 7-10 and root dry weight 63-73 g. Irrigation water applied to the study subjects was 588-1469 mm, seasonal water consumption ranged between 615.04-1 455.86 mm. 50% of the water restriction applied (irrigation control and mycorrhiza application) has affected the growth and development of pepper plant negatively. With this research, it was determined that the application of root-enhancing mycorrhiza in pepper plant cultivation and 100% of the irrigation water requirement would yield the highest yields.