Servikal lezyonlu dişeti çekilmelerinin çeşitli dolgu materyalleri uygulanarak subepitelyal bağ dokusu grefti ve konsantre büyüme faktörü ile tedavisinin değerlendirilmesi
The Evaluation of the Treatment of Gingival Recession Associated With Non-carious Cervical Lesions With Different Restorative Materials Plus Subepithelial Connective Tissue Grafts or Concentrated Growth Factor
  1. Tez No: 572656
  2. Yazar: SILA ÇAĞRI İŞLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖNEN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmanın amacı, çürüksüz servikal lezyon (ÇSL) ile ilişkili çoklu dişeti çekilmelerinin tedavisinde, lezyonların üç farklı restoratif materyalle restorasyonunun ardından modifiye kuronale kaydırılan fleple (MKKF) birlikte uygulanan Subepitelyal bağ dokusu grefti (SBDG) ve Konsantre büyüme faktörü (KBF) membranının etkinliklerinin değerlendirilmesidir. Çalışmaya, Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji Anabilim Dalı Kliniğine hassasiyet ve estetik şikayetiyle başvuran 14 hasta dahil edilmiştir. Servikal lezyona sahip, yan yana 3 dişi içeren çoklu dişeti çekilme bölgelerinde, her bir dişe rastgele olarak seçilen restoratif materyallerden biri uygulanmıştır. Kompozit rezinin uygulandığı dişler Grup 1, RMCİS uygulanan dişler Grup 2 ve giomerin uygulandığı dişler Grup 3 olarak gruplandırılmıştır. Dişlerin restorasyonunu takiben 2 hafta sonra mukogingival cerrahi işlemler gerçekleştirilmiştir. Hastaların bir bölgesine MKKF + SBDG, diğer bölgesine MKKF + KBF uygulanmıştır. Operasyon öncesi, operasyon sonrası 3. ve 6. aylarda plak indeksi (Pİ), gingival indeks (Gİ), sondlamada kanama (SK), cep derinliği (CD), çekilme derinliği (ÇD), servikal lezyon yüksekliği (SLY), klinik ataşman seviyesi (KAS), keratinize dişeti genişliği (KDG) ve kalınlığı (KDK), kök kapanma yüzdesi (KKY), servikal lezyon kapanma yüzdesi (SLKY) verileri kaydedilmiştir. Restoratif materyallerin karşılaştırılmasında tüm zamanlarda gruplar arasında klinik veriler açısından anlamlı farklılık görülmemiştir. Operasyon sonrası 6. ayda KKY grup 1'de %84,3  15,8, grup 2'de %81,5  16,3 ve grup 3'de %77,1  16,1 olarak bulunmuştur. Operasyon sonrası 6. ayda KKY, SBDG yönteminde %80,7  9,9, KBF yönteminde %78,3  17,1 olarak bulunmuştur. ÇSL ile ilişkili dişeti çekilmelerinin periodontal/restoratif kombine tedavisi ile estetiğin ve fonksiyonun yeniden sağlandığı başarılı sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study, the evaluation of the treatment of gingival recessions associated with non-carious cervical lesions (NCCL) with three different restorative materials plus modified coronally advanced flap (MCAF) in combination with subepithelial connective tissue grafts (SCTG) or concentrated growth factor (CGF). The subjects were selected from the group of patients referred for hypersensitivity and esthetic compliance to the Clinic of Gazi University, Department of Periodontology. The subjects who were positive for the presence of three cervical lesions associated with multiple gingival recessions in three different adjacent teeth were enrolled in the study. The NCCL were each restored prior to surgery by using one of three different materials: composite resin (group 1), resin modified glass ionomer cement (group 2) or giomer (group 3). Subjects who have multiple gingival recessions of similar extent on both sides of the mouth, were treated with MCAF+SCTG and MCAF+CGF. Plaque index, gingival index, bleeding on probing, relative recession height, probing depth, cervical lesion height, clinical attachment level gain, keratinized tissue height and thickness, percentage of root coverage (RC) were measured at baseline and at 3 and 6 months post-surgery. The percentage of RC was 84,3  15,8% for group 1, 81,5  16,3% for group 2 and 77,1  16,1% for group 3 at 6 months postoperatively. The percentage of RC was 80,7  9,9% for SCTG and 78,3  17,1% for CGF at 6 months postoperatively. Successful results were obtained with the combined periodontal/restorative treatments for NCCL associated with gingival recessions in this study.